Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

El Periódico: USA chtějí svrhnout iránský režim podle iráckého scénáře

El Periódico: USA chtějí svrhnout iránský režim podle iráckého scénáře

Varšavský summit o Blízkém východě, který byl oficiálně věnován míru a stabilitě v regionu, byl ve skutečnosti zaměřen na to udělat „z Iránu terč", napsal El Periódico.

Ilustrační foto
18. února 2019 - 11:05

Noviny uvedly, že Spojené státy s podporou Izraele a Saúdské Arábie usilují o svržení nepříjemného režimu v Teheránu a chtějí to udělat podle scénáře podobného iráckému.
 
Nedávno uspořádaly Spojené státy summit o Blízkém východě ve Varšavě. Ačkoli byl oficiálně oddaný míru a stabilitě v regionu, jeho skutečným cílem bylo „vzít si Írán na mušku", poukázal článek.
 
Na tomto summitu, v němž se zúčastnili zástupci 60 zemí, bylo zamýšleno vyvrátit argumenty Evropské unie o nutnosti zachovat dohodu o denuklearizaci podepsanou s Íránem.
 
Konference se zúčastnily sunnitské autokracie vedené Saúdskou Arábií a také evropský „ultra sektor": Itálie, Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Na summitu byl rovněž izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký viceprezident Mike Pence. Oba vnucovali názor, že Írán je regionální hrozbou.
 
„Zněly bubny války," napsal El Periódico.

 
Jak noviny uvedly, opakuje se scénář předcházející invazi do Iráku v březnu 2003. Nikdo se neobtěžuje výběrem synonym, které by alespoň trochu zahalily to, co se děje, nebo odmítnutím nejbrutějších lží. Je to přesná kopie toho, co se stalo před operací v Iráku.
 
V roce 2002 se Netanjahua, který promluvil v Kongresu USA, „zaručil obrovské pozitivní účinky" pro tento region, pokud by byl Saddám Husajn svržen.
 
Poté, co konflikty v Iráku a Sýrii vzaly životy stovek tisíc lidí, miliony lidí byly nuceni opustit své domovy, a došlo ke zničení dvou sekulárních zemí, objevil se „Islámský stát“, konstatoval list.

Nyní Netanjahu říká, že po svržení iránského režimu bude mír a demokracie. Na summitu ve Varšavě uspořádal schůzky i s vůdci těch arabských zemí, s nimiž Izrael neudržuje diplomatické vztahy. To bylo dosaženo díky práci „regionálního a náboženského protivníka" Teheránu, Saúdské Arábie, s níž Netanjahu, jak podotkl El Periódico, „jde ruku v ruce" v mnoha otázkách. Současně patří Saúdská Arábie mezi země, které se nejvíce zajímají o válku proti Íránu, poznamenal článek.

(kou, prvnizpravy.cz, elperiodico.es, foto: arch.)