Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

EM: V geopolitickém sporu Rusko a Čína porážejí Západ, jako ve hře Go

EM: V geopolitickém sporu Rusko a Čína porážejí Západ, jako ve hře Go

Geopolitická konfrontace mezi Západem a Východem je v mnoha ohledech podobná čínské hře Go, napsal Eurasisches Magazin.

Ilustrační foto
30. prosince 2017 - 04:20

„Kámen za kamenem", protichůdné strany zaujímají strategicky důležitá území, vysvětluje autor článku Kai Ehlers. Zároveň Rusko a Čína obratně porážejí Spojené státy a Evropu.

V logické deskové hře, která vznikla ve starověké Číně, soutěžící jeden po druhém kladou kameny na desku, aby zaujali co největší plochy a obklíčili nepřítele, uvedl Eurasisches Magazin. Autor článku, německý politolog a publicista Kai Ehlers, věří, že se tato hra v mnoha ohledech podobá tomu, co se děje na světové geopolitické aréně.

Po zhroucení Sovětského svazu se USA snažily o ustanovení plné kontroly nad územím Eurasie a proto se pokoušely rozložit Rusko, pokračovala publikace. I přes to, že se v jeho okolí se objevily „barevné revoluce" a NATO nasadilo rakety a jednotky v blízkosti ruských hranic, nebyly schopny Rusko kolonizovat, alespoň ne na delší dobu. Po katastrofálním zhroucení SSSR v roce 2000 spolu s prezidentem Vladimírem Putinem začala postupná stabilizační fáze. Nová hlava Kremlu se stala integrátorem euroasijského prostoru, napsal Ehlers.

Rusko bylo oslabené, ale přežilo a společně s Čínou skutečně navrhlo nový multipolární světový řád, na rozdíl od amerického imperialismu. „Kámen za kamenem" se rozvíjel tento model. A Západ, který podceňoval „nedostatečně rozvinutý Východ", k tomu přispěl do značné míry, poznamenal autor. Stačí si připomenout, co bylo jedovatostí a povrchních reakcí USA a Evropy během prvních nepříliš úspěšných pokusů Ruska odolat odstředivým silám vznikající v euroasijské oblasti po rozpadu SSSR - Společenství nezávislých států, Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.


Kreml nyní udělal velké kroky: BRICS, Eurasijská hospodářská unie, Šanghajská organizace pro spolupráci a tak dále. Na pozadí partnerství se Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN) se projekt „Velké Eurasie" už nejeví tak nereálný, upozornil autor. Amerika a Evropa, které se nacházejí ve svém stínu, zejména Evropská unie ztratila roli „císařských stráží". Dnes impulsy k rozvoji Eurasie nepocházejí ze Západu, ale z východu, to jest z Ruska, Číny, střední a jihovýchodní Asie. Rostoucí počet států vidí ve vzniku silné Eurasie příležitost osvobodit se od tlaku „západních pánů".

Současně, na rozdíl od USA a Evropy, se východní země nespoléhají na vojenskou moc a na princip „rozděl a panuj". Nový přístup je založen na procesech konsolidace, sjednocení zemí, kultur a jazykových prostorů, stejně jako na touze ne na „neokolonální závislosti“, ale na skutečné vzájemné pomoci při ekonomickém rozvoji. Ehlers vyjadřuje obezřetný předpoklad, že tento trend pravděpodobně naznačuje začátek nové fáze světové politiky.

„Ale abychom se neoddávali snům, nesmíme zapomínat, že ne všechny kameny jsou rozehrány a ne všechny možnosti tomu zabránit jsou vyčerpané: aniž by se spekulovalo můžeme předpokládat, že „některé světové mocnosti“ nejsou s rozložením spokojeny,“ napsal Ehlers.

Pokud se Spojeným státům podaří rozeštvávat EU, a zejména Německo a Rusko, pak je možné zapomenout na účast Evropy v euroasijském projektu. Při podnícení severokorejskeho konfliktu, budou moci Američané naladit Japonsko proti zemím ASEAN a vytvořit tak napětí na východní „frontě". Bílý dům bude i nadále destabilizovat situaci na jihu, tedy v Mezopotámii a v africkém regionu.


Západ si činí velké naděje, že Vladimir Putin „narazí" na vnitřní politické a především sociální problémy, pokračoval autor. Pokud bude možné destabilizovat situaci v Rusku, pak to bude znamenat, že Eurasijský projekt bude zbaven důležité podpory, zdůraznil Ehlers. Existuje také riziko, že všechny tyto procesy nepovedou k vytvoření nového multipolárního řádu, nýbrž ke vzniku dalšího hegemona světa v podobě Číny. „Bude to již nová hra podle starých pravidel, jejíž výsledek se dá jen odhadnout," uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, eurasichesmagazin.de, foto: arch.)