Svátek má: Ludmila

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan chce rozšířit BRICS o písmeno „T“

Erdogan chce rozšířit BRICS  o písmeno „T“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan apeloval na vůdce států BRICS, aby přijali Turecko jako dalšího člena hospodářské skupiny BRICS.

Recep Tayyip Erdogan na summitu BRICS
30. července 2018 - 06:20

"Pokud nás vezmete mezi sebe, tak vznikne BRICST, řekl jsem představitelům členů BRICS," uvedl na tiskové konferenci v hlavním městě Jihoafrické republiky Johannesburg.

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika pozvaly Turecko na tuto událost jako dočasného předsedu Organizace islámské spolupráce (OIC). Erdogan přiletěl do Johannesburgu společně s ministrem zahraničních věcí, financí, obrany a obchodu, jakož i zástupci vládnoucí strany AKP.

Erdoğan také uvedl na tiskové konferenci, že členové skupiny BRICS srdečně přivítali jeho návrh.

"Zvláště Čína vítá rozšíření. Viděl jsem, že uvažují o zapojení dalších zemí do této platformy. Nejsou proti tomu," zdůraznil  turecký prezident.

"Jsme v G-20 s pěti z těchto zemí. Přál bych si, aby učinili nezbytné kroky, aby nám dovolili vstoupit do BRICS, "dodal Erdogan.

Dále turecký prezident poukázal na potenciál partnerství v hospodářství, investicích a rozvojových projektech se zeměmi skupiny BRICS: "Jsem přesvědčen, že je správné, abychom se stali členy této hospodářské  skupiny," dodal  Erdoğan.


BRICS je zkratkovité označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, Vzniklo v roce 2001, tehdy ještě jako BRIC. V současné době státy BRICSu tvoří přibližně 26,6 % územní plochy všech zemí a žije v nich 42,2 % obyvatelstva planety. V r. 2010 jejich celkový HDP činil 18,48 bilionů USD. Hospodářsky nejsilnější (v přepočtu na obyvatele) je zatím Rusko, v absolutních číslech ale vede Čína, jež je vůbec považována za nejsilnějšího člena skupiny. Právě překvapivé přizvání Jižní Afriky (v prosinci 2010) – když by více vyhovovaly Turecko, Indonésie, Mexiko či Jižní Korea – je dílem především Číny, která si chce utvrdit svůj sílící vliv v Africe.

(rp,prvnizpravy.cz, hurriyetdailynews,foto:arch.)