Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan varuje USA: Turecko nedovolí podporu kurdských teroristů!

Erdogan varuje USA: Turecko nedovolí podporu kurdských teroristů!

Turecko, jako země, která od začátku syrské krize využila každou příležitost, aby zajistila, že humanitární krize v sousední zemi se nezhorší, ukázalo světu, že přikládá velký význam k zapojení se do konstruktivních jednání s účastníky konfliktu

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident
24. září 2018 - 07:20

"Rusko je jednou z hlavních zemí, s nimiž pracujeme v tomto procesu," uvedl turecký prezident a pokračoval," v Soči, během rozhovorů s prezidentem Vladimirem Putinem, jsme dosáhli důležitou dohodu o prevenci možné nové humanitární krize v Sýrii.

Během jednání o Idlib v Soči, jsme se rozhodli vytvořit demilitarizovanou zónu mezi územím ovládaných opozicí a režimem. Opoziční strany zůstanou na okupovaných územích. Zajistíme, aby radikální skupiny, které definujeme společně s Ruskem, nemohly v tomto regionu jednat.

„Existuje jedna důležitá okolnost, o níž jsme hovořili od samého počátku. To je fakt, že Turecko v žádném případě nebude tolerovat teror kdekoli na jeho hranicích. Chtěl bych zdůraznit, že Turecko, které nyní bojuje 40 let proti terorismu, nebude dělat žádné ústupky teroristickým organizacím, bude i nadále rozhodným způsobem jednat v souladu se svým postojem k této problematice,“ zdůraznil Recep Tayyip Erdogan.

„Také náš boj se strukturami, které přímo ohrožují bezpečnost Turecka, je důležitý. Bohužel vidíme, že mimořádná podpora, která byla nedávno poskytnuta, a to zejména z USA, silám PDS a SDS pokračuje. Takové kroky, které poškozují rovnováhu regionu a mír mezi jeho národy, musí být zastaveny. Doufáme, že i ruská podpora takových teroristických organizací, jako je PKK (Dělnická strana Kurdistanu), VCP a SDS skončí. Domnívám se, že naše sousední země by měly mít společný názor na okolnosti, které vzájemně ohrožují bezpečnost,“ upozornil Erdogan.

„Různé země mohou mít vlastní názor na umírněnou opozici. Domníváme se však, že umírněná opozice musí zůstat v procesu politického rozhodování. Protože je to nezbytné pro normální fungování jednání v Ženevě a v Astaně,“ řekl Erdogan.

Asadův  režim, bohužel, vede propagandu proti Turecku a pomlouvá ho a předstírá, že nevidí  turecké aktivity směřující k dosažení míru v zemi, návratu milionů lidí do jejich domovů. Nebudeme vnímat pomlouvačná obvinění režimu, který po mnoho let je příčinou strašlivého utrpení svých vlastních lidí,  a půjdeme nadále cestou, o které si myslíme, že je správná k tomu, aby syrský lid žil v klidu a míru, pokračoval turecký prezident.


Rád bych zdůraznil, že jsem potěšen, že se naše vztahy s Ruskem v poslední době rozvíjejí na základě dobého sousedství, společných zájmů a vzájemného respektu. Podnikáme nezbytné kroky k rozvoji společných energetických projektů a růstu vzájemných investic, stejně jako kulturních a humanitárních vztahů. Budeme tyto kroky i nadále pokračovat. Domnívám se, že turecký a ruský národ, které se nacházejí ve stejném regionu a jsou stovky let historickými sousedy, by měly mít hluboké, upřímné a úzké vztahy. Chtěl bych zdůraznit, že budeme vždy podporovat činnosti, abychom dosáhli tohoto cíle, zakončil Erdogan.

(rp,prvnizpravy.cz,komersant,foto:arch.)