Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Washington používá jazyk "hrozeb a hloupých sankcí“

Erdogan: Washington používá jazyk "hrozeb a hloupých sankcí“

Vztahy mezi Tureckem a USA se dále zhoršují. Vláda v Ankaře podnikla reciproční  kroky proti několika ministrům vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
5. srpna 2018 - 11:05

„Zmrazíme aktiva americkému ministru spravedlnosti  a  ministru vnitra v Turecku, pokud  zde nějaké mají,“ uvedl prezident  Recep Tayyip Erdogan v televizním projevu.

"Až do minulé noci jsme byli trpěliví," řekl Erdogan. Jeho země se nechce zúčastnit hry, kde by Turecko bylo poražené. "Posunutí politického a právního sporu na ekonomickou úroveň ubližuje oběma stranám."

Erdogan řekl, že Washington používá jazyk "hrozeb a hloupých sankcí". Prezident Donald Trump je oklamán sionistickými kruhy ve Spojených státech.

"Diplomatické kanály pracují velmi tvrdě," řekl Erdogan. Doufá, že USA co nejdříve dostane rozum.

Základem sporu mezi oběma partnery NATO je zadržení amerického pastora Andrewa Brunsona v Turecku, jehož vydání požaduje Washington. Bílý dům uvalil ve středu sankce proti tureckým ministrovi spravedlnosti a vnitřních věcí Abdulhamitovi Gülovi a Süleymanovi Soylu. Americká vláda je obviňuje za zatčení a zadržení pastora.


Erdogan uvedl, že nejnovější opatření přijatá americkou vládou v tomto sporu nejsou vhodná mezi strategickými partnery - ale neúcta vůči Turecku.

Zda vzájemné sankce skutečně poškozují příslušné ministry, je sporné: turečtí ministři Gül a Soylu zdůraznili, že v USA nemají žádný majetek. Zároveň je nepravděpodobné, že ministři USA jmenovaní Erdoganem budou mít v Turecku nějaký majetek. Sankce obou stran pravděpodobně budou mít na prvním místě symbolický účinek.

Sankce již tvrdě zasáhly tureckou ekonomiku, protože země je více závislá na zahraničním kapitálu než jiné země. Pokud investoři ztratí důvěru, je Turecko  ohroženo nejen měnovou krizí, ale i  hospodářskou krizí.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)