Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Erdoganovy útoky proti Kurdům posílí spolupráci Ruska a USA

Erdoganovy útoky proti Kurdům posílí spolupráci Ruska a USA

Nezávislé vojenské operace tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Sýrii a Iráku vzbudily ve Spojených státech rozhořčení, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Turecká stíhačka F-16
28.duben 2017 - 07:20

„Jsme si vědomi hrozby ze strany PKK pro Turecko, avšak Turecko nemůže pokračovat v tomto boji na úkor našeho společného boje proti teroristům, kteří nás ohrožují,“ řekl mluvčí Pentagonu major Adrian Rankin Galloway.

Turecké vojenské síly bombardovaly pozice Kurdské strany pracujících (PKK) a demokratické unie severního Iráku a Sýrie, podle Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Podle turecké armády byly cílem útoků zásobovací trasy PKK, které jsou používány k pašování zbraní, střelivo a výbušnin.

Ve Spojených státech tento útok způsobil velké  „rozhořčení“, protože obě politické strany jsou považovány za spojence Američanů v boji proti Islámskému státu. Mluvčí Pentagonu major Adrian Rankin Galloway vyjádřil silné znepokojení nad tím, že útoky byly provedeny bez koordinace s USA a mezinárodní aliancí proti LIH. Vyzval Ankaru ke spolupráci a respektování svrchovanosti Iráku.

NI: Spojené státy mohou zničit spojenectví s Tureckem!
 
Ruský náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov také vyjádřil nespokojenost: „Jakákoli vojenská operace, samozřejmě může mít negativní dopad na celkovou situaci a procesy jednání o příměří.“

Nicméně, oficiální představitel tureckého ministerstva zahraničí Hüseyin Müftüoğlu odmítnul obvinění a ujistil, že jak Rusko, tak aliance byli informováni o útoku diplomatickou cestou.
 
Podle článku tak nezávislé akce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Sýrii a Iráku mohou přispět k prohloubení spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy
 
(jv,prvnizpravy.cz,dwn,foto:arch.)