Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

ES: Úsporná politika ponechala tisíce Londýňanů bez střechy nad hlavou!

ES: Úsporná politika ponechala tisíce Londýňanů bez střechy nad hlavou!

Nová studie odhalila šokující krizi bezdomovectví ve Velké Británii. Podle charitativní organizace Shelter 170 000 lidí v samotném hlavním městě nemá trvalé bydlení, napsal Evening Standard.

Ilustrační foto
26. listopadu 2018 - 11:03

Politici a odborníci rozhovoru s publikací věří, že za tuto situaci může konzervativní vláda, která už roky krátí sociální programy.

Nová studie ukázala šokující rozměr krize bezdomovectví ve Spojeném království. Nejméně 320 tisíc Britů nemá trvalé bydlení. A většina (170 tisíc lidí) jsou obyvateli hlavního města, napsal Evening Standard.

Nepříjemnou statistik dala dohromady charitativní organizace Charity. Podle ní má londýnská čtvrť Newham největší počet bezdomovců - 14.611.
 
„Tato čísla ukazují, jak zoufalý, se stal Newham. A mám v úmyslu  s tím bojovat," slibuje vedoucí okresu Roxana Fiazová. Podle ní je krize tak vážná, že více než 70 lidí je nuceno spát na ulici každou noc.
 
„Nicméně je důležité si uvědomit, že tato situace nevznikla kvůli politice naší rady. Je to tragický výsledek práce ústřední vlády s jejich snahou spořit útoky na sociální bydlení a snížením dotací pro místní orgány," řekla Fiazová.
 
Telly Afrik žije se svou ženou a dvěma malými dětmi v jedné z ubytoven v metropolitní oblasti Waltham Forest. Říká, že se jeho rodina se stali bezdomovci, protože si nemohl dovolit nájem v soukromém sektoru, přestože měl práci.
 
Afrik již vystřídal šest ubytoven. „Hostel, ve kterém žijeme, na naplněnou kapacitu. Každý bojuje o místo. Moje rodina spí v jedné místnosti a jíme na podlaze, protože nemáme stůl," říká.
 
„Měl jsem novou práci jako manažer v supermarketu. Moji smlouvu ukončili, protože jsem se neustále potýkal s různými druhy bydlení. To byl přímý důsledek skutečnosti, že nemáme trvalé bydlení," řekl Afrik.

 
Poslankyně Lin Brownová připouští, že ji tato statistika vyděsila, ale bohužel není překvapující. „Bezdomovství není něco nevyhnutelného. Jedná se o výsledek mnohaletých katastrofálních úsporných politik provedených toryi, katastrofálním nedostatečným financováním sociálního bydlení, omezenou podporou bydlení a soukromým nájemním sektorem, kde majitelé domů mohou vyhodit rodiny jen proto, aby si účtovali vyšší ceny," poznamenala politička.
 
Další zákonodárce, David Lammy, souhlasí s jejími argumenty. Podle jeho názoru konzervativní vládní úsporná opatření záměrně oslabily důležité sociální služby, což vedlo k prudkému nárůstu bezdomovství v hlavním městě.
 
„Londýn se stal příběhem o dvou městech, kde je střední třída vykořeněna a nahrazena dvěma jinými - superbohatými a těmi, kteří buď žijí v chudobě, nebo jsou k ní blízko," domnívá se Lammy. Podle jeho názoru Londýn zoufale potřebuje sociální bydlení a podpůrné služby ke snížení stávající nespravedlnosti.


Mluvčí útulku Shelter Connie Cullenová považuje za neodpustitelné, že tisíce lidí v britské metropoli byly postiženy krizí v oblasti bydlení a nyní nemají místo, které by mohly nazvat domovem.
 
„V důsledku dokonalé bouře rychle rostoucího nájemného, škrty podpor a obecného nedostatku sociálního bydlení spí rekordní počet lidí na ulici nebo se hromadí ve stísněné ubytovně. Okamžitě musíme jednat, abychom zítřek změnili stovkám tisíc, jejichž život bude v zimě zasažen bezdomovectvím," varuje Cullenová.

(kou, prvnizpravy.cz, standard.co.uk, foto: nzf.org.uk)