Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

EU chce po Kyjevu vrátit miliony, utracené na jámy na hranici!

EU chce po Kyjevu vrátit miliony, utracené na jámy na hranici!

Evropská unie požaduje od Kyjeva vrátit peníze z rozpočtu na modernizaci kontrolních stanovišť na hranicích s Ukrajinou: v Bruselu se domnívají, že tyto prostředky byly prostě ukradeny.

Ukrajinská pohraniční jáma za tři miliony eur
24. února 2018 - 10:10

Uvedl to ukrajinský internetový portál  „Strana.ua“.

Evropská unie přestala financovat modernizaci kontrolních stanovišť na ukrajinské hranici. Předtím šéf ukrajinského ministerstva financí Alexander Daniljuk uvedl, že se EU rozhodla omezit financování tohoto programu. Projekt byl v platnosti od roku 2014, během něhož Kyjev obdržel asi 30 milionů eur pomoci. Podle zdroje publikace v Evropské komisi dvě třetiny tohoto rozpočtu prostě „zmizely".

„Miliony eur EU byly nestydatě vypleněny a kontrolní stanoviště nikdy nebyla opravena, a proto jsou na hranicích Ukrajiny s evropskými zeměmi věčné dopravní zácpy, infrastruktura není. Nejvíce šokující skutečností je, že na jednom z kontrolních bodů ve Volyni, „Ustilug - Zosin“, prostě vykopali jámu a odepsali v tomto případě tři miliony eur," řekl zdroj publikaci.

U Evropské komise končí trpělivost s Ukrajinou - kvůli korupci!

Po tomto skandálu se Ukrajina nemůže spoléhat na pomoc z Evropy, dodal zdroj.

Přičemž skandál s volynským kontrolním stanovištěm není jediný svého druhu. Podle ředitelky Centra pro Baltské a Černomořské studie Iriny Veresčukové, dlouhou dobu pracující jako starostka příhraniční Ravy-Ruskoj, se podobný incident odehrál na kontrolním bodu „Krakovec-Korčova“. Polská strana například neprodleně splnila svou část práce, zatímco ukrajinská strana vykopala jen jámu, která se stala ztělesněním „hluboké korupce, omezenosti a naprosté nezodpovědnosti“.


Evropská unie opakovaně žádala Kyjev, aby provedl finanční audit, ale tyto návrhy byly ukrajinskou stranou zablokovány všemi možnými způsoby. Úředníci, jak poznamenala Veresčuková, ukázali „právní nihilismus“, nedodržují žádné lhůty, porušují normy a nesplňují podmínky smlouvy, protože jsou přesvědčení, že odpovědnost v každém případě ponese stát.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: volynské zprávy)