Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

EU se může jen modlit, aby Katalánsko neopakovalo osud Ukrajiny

EU se může jen modlit, aby Katalánsko neopakovalo osud Ukrajiny

Vedoucí představitelé EU se mohou jen modlit, aby se katalánská krize nestala krvavou občanskou válkou podle příkladu Ukrajiny, napsal švédký list Sydöstran.

Ilustrační foto
29. října 2017 - 07:00

Podle švédských novin však tomuto vývoji událostí nebude snadné zabránit, protože „džin už opustil láhev" a EU projevila naprostou impotenci.

V pátek byl v Evropě vyhlášen nový „stát" - Katalánsko. To však neznamená, že mezinárodní společenství, včetně EU, uznává svrchovanost tohoto státního útvaru, poukazují švédské noviny Sydöstran.

Katalánský parlament ve skutečnosti nemá kontrolu nad celým regionem, na rozdíl od vlády v Madridu. Kromě toho žádná zahraniční moc nepodporuje „nacionalistickou a separatistickou" vládu v Barceloně.
 
Katalánsko je izolované a tato situace se v dohledné době nezmění.Navíc, pokud Madrid pošle policejní a armádní jednotky, aby zatkli vůdce Katalánska, začne krveprolití. S tímto vývojem událostí budou lídři Katalánska odsouzeni za velezradu, která pouze povýší nacionalistickou atmosféru v tomto regionu. „V důsledku toho se země změní na sud s prachem," zdůraznily noviny.
 
Nejhorší, co se může stát, je nová občanská válka ve Španělsku. To, co se děje v zemi, připomíná zhroucení Jugoslávie na počátku 90. let, což vedlo k neustálému teroru a uprchlickým proudům.


Pak byla EU zmatená a několik let na území Jugoslávie docházelo k etnickým čistkám, což vedlo k hrozným následkům. Podle Sydöstranu nacionalismus a separatismus vždy jdou ruku v ruce, a proto, aby se zachovala územní celistvost, se země obvykle uchýlí k vojenské síle.
 
„To lze vidět na událostech, které následovaly po násilném připojení Krymu k Rusku před několika lety," tvrdí Sydöstran. „Proto je nyní východní část Ukrajiny ve válce, které se účastní ruští nacionalisté s podporou nacionalistické ruské vlády Vladimíra Putina." (je to velmi nepřesná ideologická analogie - za Katalánci nestojí nějaká "katalánská" sousedící velmoc. A navíc válku na Ukrajině lze doložit jinak: rozpoutali ji fanatičtí ukrajinští nacionalisté proti ruskojazyčnému obyvatelstvu za pomoci armády a dobrovolnických nahnědlých kriminálníků s podporou EU - pozn. red.)
 
Za těchto okolností se vedoucí představitelé EU mohou jen modlit, aby následující události ve Španělsku a Katalánsku nevedly ke stejnému krveprolití jako na Ukrajině. Nicméně, jak noviny napsaly „džin už je z láhve venku".

 
Ačkoli EU nepodporuje separatismus v Katalánsku, evropské metropole se zatajeným dechem sledují dění ve Španělsku. Nedávno předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Madrid „zůstává jediným partnerem v jednáních" s Bruselem.
 
„EU zahodila veškerou naději na zprostředkování mezi Barcelonou a Madridem. Slova Donalda Tuska ukazují, že se nic nezmění: Španělsko zůstane jediným partnerem EU v jednáních. Tusk doufá, že španělská vláda se uchýlí „k síle argumentů, a nikoli k argumentu síly." Impotence nebyla nikdy zjevnější," dodal Sydöstran.

(kou, prvnizpravy.cz, sydostran.se, foto: arch.)