Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Evropa slíbila Spojeným státům, že jim vrátí úder!

Evropa slíbila Spojeným státům, že jim vrátí úder!

EU lituje úmyslu amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést tarify pro dovoz ocelových výrobků a hliníku z cizích zemí a slibuje odvetu. Patrně jsme na začátku obchodní války EU a USA.

Ilustrační foto
3. března 2018 - 07:10

Podle předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, „protekcionismus nemůže být odpovědí na společné problémy v ocelářství. Místo toho nabízí řešení (problému) lze tento krok jen zhoršit situaci“.

Podle něj „Evropská unie bude jednat rozhodně a s přiměřenou ochranou svých zájmů. Evropská komise brzy předloží návrhy na protiopatření proti USA, slučitelnými s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) v zájmu vyvážení situace“. Uvedl to na internetových stránkách Evropské komise.

CM: Nové sankce posunují USA a EU na hranu obchodní války!

S požadavkem tvrdě odpovědět Spojeným státům vystoupil i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Rusko pak obvinilo USA, že porušují pravdila WTO. Před tímto krokem varovala Washington i Čína.


Donald Trump 1. března oznámil na setkání se zástupci ArcelorMittal USA Century hliníku a Nucor Corp. uvalení dovozních cel na oceli a hliníku ve Spojených státech.

Podle plánů Washingtonu bude zavedena 25 procentní sazba na dovoz oceli a 10 procent na dovoz hliníku.

(kou, prvnizpravy.cz, europa.eu, foto: arch.)