Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Expert varoval před převratem v Moldavsku podle kyjevského modelu

Expert varoval před převratem v Moldavsku podle kyjevského modelu

V roce 2018 hrozba „světového válečného požáru“, který by mohl vypuknout v Koreji, Sýrii a na Ukrajině poroste, píše pro Sydöstran švédský expert Ulf Bjerén.

Igor Dodon, moldavský prezident
2. ledna 2018 - 07:20

Kromě toho, podle švédského odborníka v novém roce, je zde ještě možnost, že NATO a EU v Moldavsku vyprovokují převrat podle ukrajinského modelu.

"Pokud jde o nový rok, tak bohové netvoří dějiny, historii tvoří živí lidé. K tomu je třeba dodat, že budoucnost je postavena na pevném základu, který byl založen díky práci a myšlení předchozí generace," píše Ulf Bjerén.

V konkrétním rozboru současných krizí, kde se zvyšuje hrozba války stojí  za to upozornit na "Koreu, Ukrajinu a Sýrii. Na všech těchto místech může přeskočit jiskra, z níž vybuchne globální oheň, zdůrazňuje Bjerén.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o eskalaci války v Afghánistánu je navíc součástí strategie zaměřené proti Číně. "Velký eurasijský projekt" Nová hedvábná cesta "musí být zastaven," popisuje autor americké plány.

Washingtonské rozhodnutí zahájit dodávky smrtících zbraní na Ukrajinu hovoří také pro zintenzivnění konfliktu. "Rusko nedovolí realizovat sen Julie Tymošenkové o etnickém vyčištění Donbasu. NATO opakovaně hovoří o ruské invazi bez sebemenšího důkazu, ale skutečná invaze bude „zlatým vejcem“ pro příznivce velké války“, věří expert.


Moldavsko se snaží jít svou vlastní cestou a zbavit se "diktatury globálních hráčů", kteří udržují zemi v chudobě. "To však odporuje vojenské strategii NATO kvůli obklíčení Ruska. Proto je pravděpodobné, že by USA a EU v této zemi  mohly vyprovokovat převrat podle kyjevského modelu z roku 2014, kde by následovala rumunská invaze,“ zdůrazňuje Ulf Bjerén .

Severoatlantická aliance otevřela v Kišiněvě, hlavním městě Moldavska, kancelář. K události došlo 1. prosince 2017. Důstojníkům aliance NATO tak bude umožněno legálně zůstat v Moldavsku trvale.

V Sýrii byly "západní síly, včetně IS a Al-Káidy poraženy. Podle autora článku byl Západ extrémně zklamán tímto vývojem, který vedl k pádu Rakky a rozhodnutí nahradit IS novým kurdským státem. "Vše podle klasické imperialistické taktiky" rozdělit a dobývat," píše Bjerén.

(rp,prvnizpravy.cz,sydöstran,foto:arch.)