Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Exprezident obvinil litevskou prezidentku, že je slouhou USA!

Exprezident obvinil litevskou prezidentku, že je slouhou USA!

Litva v čele s prezidentkou Dalií Grybauskaiteovou slouží zájmům USA, prohlásil znechuceně bývalý prezident republiky, nyní europoslanec Rolandas Paksas.

Dalia Grybaskaiteová, litevská prezidentka
11.srpen 2017 - 11:04

Jak Paksas poznamenal, militantní litevská prezidentka tento týden „překonala“ většinu evropských lídrů, vyjadřujíce bezmezný obdiv k rozhodnutí amerického Kongresu o nových energetických sankcích proti Rusku.

„Grybauskaite se vykloubila, jakmile Europa vyjádřila své obavy kvůli činnosti USA, které mohou mít negativní dopad na projekty v oblasti energetiky týkajících se zájmů Evropské unie,“ napsal Paksas na svých internetových stránkách.

CM: Nové sankce posunují USA a EU na hranu obchodní války!

Bývalý prezident zdůraznil, že Grybauskaite nemá právo diktovat nová pravidla energetické politiky EU. Představa, že by Evropa by měla podporovat nové protiruské sankce, jsou v rozporu s oficiálním postojem Bruselu.

Podle Paksas, solidarita mezi členskými zeměmi Evropské unie by mohla okamžitě zmizet v reakci na taková vyjádření Grybauskaiteové.

„Dnešní růst cen a obrovské sociální rozdíly nejsou nic jiného,  než výsledek obsluhy zájmů různých vlivných zahraničních skupin a bruselské byrokracie. A proto je naivní se domnívat, že  v příštích dvou letech lze v Litvě provést změnu,“ uvedl v prohlášení Paksas.


Podle exprezidenta ale pouze suverénní země může budouvat demokracii. A klade otázky: Jak Litva zacházíí se základními zájmy litevského národa? Ještě se staráme o demokracii a budoucnost národa?

Rolandas Paksas byl prezidentem Litevské republiky od roku 2003 do roku 2004. Europoslancem  je od roku 2009.

(kou, prvnizpravy.cz, paksas.lt, foto: arch.)