Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

FA: Vazby mezi Moskvou a Pekingem zůstanou i po odchodu Putina a Si!

FA: Vazby mezi Moskvou a Pekingem zůstanou i po odchodu Putina a Si!

Rusko a Čína dnes posilují své vztahy téměř ve všech oblastech, což naznačuje, že vztahy mezi Moskvou a Pekingem budou existovat i poté, co Putin a Si odejdou.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
19. května 2019 - 10:15

Podle Foreign Affairs se Čína může v budoucnu snažit zbavit Ruska, ale nyní čínské vedení vysoce oceňuje Putinovu podporu v boji proti Washingtonu.

Rusko a Čína posilují vazby téměř ve všech oblastech svých vztahů, ale skeptici ve Washingtonu věří, že obavy z prohloubení čínsko-ruských vztahů jsou nafouknuté a obě mocnosti pravděpodobně nevytvoří oficiální alianci. Podle Foreign Affairs ale není otázka, zda se Rusko a Čína stávají oficiálními spojenci, relevantní. Dnes je třeba myslet na to, do jaké míry bude jejich partnerství posíleno, jak to ovlivní zájmy Spojených států a co může Washington udělat, aby vyhladil negativních důsledky pro Spojené státy.
 
Jak publikace pokračovala, po skončení studené války se Rusko a Čína obávaly Spojených států a mezinárodního pořádku, ve kterém dominuje Washington, což je podle jejich názoru znevýhodňuje. Ačkoliv se Rusko a Čína zpočátku spojily na základě nespokojenosti, jejich pokračující angažovanost přispívá k hlubšímu a silnějšímu partnerství. Vzhledem k tomu, že Moskva a Peking působí v oblastech společného zájmu - od Severní Koreje až po jadernou dohodu s Íránem - pokládají základy pro hluboké a trvalé partnerství.


Rozvoj spolupráce byl do značné míry usnadněn styčnými vztahy mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem. Oba vůdci se překvapivě často setkávají. Nedávno se Putin zúčastnil druhého summitu věnovaného iniciativě Číny „Jeden pás - jedna cesta“. Si přijede do Moskvy na konci tohoto roku. Je však mnohem důležitější, že oba státy spolupracují na všech úrovních svých vlád a úzce spolupracovaly v oblastech, jako jsou investice, doprava, vesmírná navigace a rozvoj strategicky důležitých technologií, které mohou být použity ve vojenské sféře. Taková široká a rostoucí základna spolupráce naznačuje, že vztahy mezi Moskvou a Pekingem budou existovat i po odchodu Putina a Si.

Podle autorů článku se Čína může v budoucnu snažit zbavit Ruska, ale nyní čínské vedení vysoce oceňuje Putinovu podporu v odporu vůči Washingtonu, reformě globální správy věcí veřejných (FA tak hezky pojmenoval jednopolaritu a dominaci USA – pozn. red.) a zpochybňování hodnot, které jsou základem liberálního řádu (asi tím FA nemyslí současnou protekcionistickou a agresivní ekonomickou politiku USA – pozn. red.). A zatímco v otázce odporu vůči Americe je Čína opatrnější než Rusko, Peking využívá Putinovu schopnost identifikovat mezery v aliancích Washingtonu a odvrátit pozornost USA od vzestupu a rostoucího vlivu Číny.

(kou, prvnizporavy.cz, foregnaffairs.com, foto: arch.)