Svátek má: Agáta

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Ambice EU na evropskou armádu jsou v rozporu s realitou!

FAZ: Ambice EU na evropskou armádu jsou v rozporu s realitou!

Požadavky EU na vojenskou jednotu jsou hodně vzdálené od reality, napsal německý list Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
2. prosince 2018 - 06:20

Autor článku, Lorenz Hemicker, který odkázal na nedávný anglo-německý vědecký výzkum, uvedl, že Brusel nemá dostatek materiálních, velících a personálních zdrojů k vytvoření evropské armády schopné vyřešit jakýkoli druh vojenského úkolu. Proto v otázkách obrany EU stále závisí na svých spojencích a především na Spojených státech.

Myšlenka vytvoření jednotné evropské armády není nová, uvedl článek Frankfurter Allgemeine. Nejprve ji navrhl Renée Pleven, který byl francouzským předsedou vlády v padesátých letech minulého století, nyní Emmanuel Macron a Angela Merkelová podporují vytvoření takové armády. Avšak jak autor článku Lorenz Hemicker poznamenal, každý, kdo hovoří o jednotné evropské armádě, je konfrontován s nedostatečně jasnou odpovědí na otázku, do jaké míry je EU připravena splnit požadavky, které by v takovém případě nastaly.

Hemicker citoval nedávnou společnou anglo-německou studii, která měla odpovědět na tuto otázku. Jeho výsledky ukázaly, že bezpečnostní a obranné nároky členských států EU se výrazně liší od reality. Dospělo se k závěru, že argumenty o vojenské nezávislosti EU bez Spojeného království a zejména bez Spojených států jsou v současnosti nerealizovatelné fantazie.

 
Autor zdůraznil, že z výzkumných materiálů vyplývá, že strategická autonomie Bruselu během vojenských operací je omezena na poměrně jednoduché „pomocné mise". Složitější operace vyžadující větší řízení, personální obsazení a materiálovou podporu znamenají pro EU obtíže.
 
Jak ale autor článku poznamenal, EU nemá žádný nedostatek ambicí. Existují plány na vytvoření 60 000 zvláštní síly, které by mohly vykonávat jakýkoli vojenský úkol, od prosazování míru, prevence konfliktů a stabilizačních akcí až po záchranné a humanitární operace. Navíc oficiální dokumenty vyhlašovaly cíle, podle něhož by síly EU měly být schopny provádět několik operací současně.
 
Nicméně, při analýze současného stavu evropských obranných sil, dospěla studie k závěru, že provádění intenzivních operací, které zahrnují týdny bitvy a podporu ze vzduchu a moře, odhalí vážné mezery v evropské vojenské síle. Evropským vojákům chybí zdravotní systémy, minolovky, drony, strategická letadla, letadlové lodě. Problém se zhoršuje odchodem Velké Británie z Evropské unie, stejně jako nedostatečná struktura velení. Podle studie nyní EU nemá dokonce ani třetinu potřebných prostředků k provádění současně několika operací.


Jak uvedl Lorenz Hemicker, není překvapením, že studie se pak ani nezabývá scénářem, v němž by EU teoreticky odrazila útok Ruska na pobaltské země (posedlost útoku Ruska na Pobaltí je fascinující nejen svým nesmyslem, ale trvanlivostí – pozn. red.). Žádný oficiální dokument EU neumožňuje takový vývoj událostí a, jak poznamenává autor, dnes je tento úkol obtížný i pro NATO a pro EU je zcela mimo představivost. Na závěr Hemicker napsal, že před EU jsou nyní dvě cesty  - a to buď k dosažení svých cílů za pomoci partnerů, především ve Spojených států, nebo se zcela vzdát svých ambicí.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)