Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Německo nepodpořilo záměr USA vystoupit z raketové smlouvy!

FAZ: Německo nepodpořilo záměr USA vystoupit z raketové smlouvy!

Spojené státy by neměly odstoupit od smlouvy INF, protože tato smlouva má velký význam pro evropskou bezpečnost, uvedlo německé ministertvo zahraničních věcí.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
22. října 2018 - 04:20

Německo jako první z evropských zemí pochopilo nebezpeční vyplývající z odstoupení USA od Smlouvy o likvidaci jaderných raket středního a malého doletu (INF). Je typické, že okamžitě ale nebezpečný krok USA podpořila Velká Británie.

Podle německých politiků ukončení činnosti INF zahájí novou fázi závodu ve zbrojení, napsal Frankfurter Allgemeine

Prohlášení Donalda Trumpa o jeho záměru odstoupit od smlouvy INF vyvolalo negativní reakci v německých politických kruzích, uvedl list Frankfurter Allgemeine. Ministerstvo zahraničních věcí Německa jasně uvedlo své stanovisko: smlouva by měla zůstat v platnosti.

„Smlouva INF, která zakazuje signatářům vytvářet a testovat pozemní rakety krátkého a středního doletu, je již 30 let důležitým pilířem evropské bezpečnosti. Pro Evropu má tato smlouva zvláštní význam," citovala publikace slova mluvčího německého ministra zahraničí Heika Maase.


Poslanec Bundestagu za CDU a člen výboru pro zahraniční věci, Roderich Kizevetter se rovněž vyslovil proti záměrům USA. Varoval, že odstoupení Washingtonu od smlouvy by mohlo spustit nové kolo závodů v oblasti jaderných zbraní.

Jak Frankfurter Allgemeine připomněl, má NATO podezření, že Rusko porušilo podmínky smlouvy INF zavedením raket Novator 9M729. Rusko uznalo přítomnost těchto raket, ale neoznámilo žádné informace a neumožňovalo inspekce, a proto je o nich velmi málo známo. Moskva tvrdí, že tato raketa se nevytvářela ani nezkoušela na dolet, který INF zakazuje.

 
Rusko naopak uvedlo, že Spojené státy porušily podmínky smlouvy tím, že v Rumunsku nasadily odpalovací zařízení MK-41 s tím, že se zde lze snadno umístít „Tomahawky“, a stejnou výhradu k možnému umístění protiraketového systému Aegis. Publikace uvádí, že americká strana odmítla obvinění, a tvrdí, že v rumunské instalaci nejsou ofenzivní zbraně. Zástupci německého parlamentu zároveň vyzvali dovolit Rusku inspekci těchto zařízení.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)