Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Figaro: Místo tání ve vztazích mezi Ruskem a USA přichází doba ledová!

Figaro: Místo tání ve vztazích mezi Ruskem a USA přichází doba ledová!

Všichni očekávali, že přístupem k moci Donalda Trumpa se vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy zlepší, naopak, zřejmě brzy budou otevírat mezi oběma zeměmi „most špionů“ jako za studené války, napsal Le Figaro.

Ilustrační foto
2.srpen 2017 - 11:04

Podle deníku je na vině Trump, protože kvůli jeho vztahům s ruskými zástupci v průběhu volební kampaně budou nyní všichni vnímat jeho ústupky vůči Moskvě jako spiknutí.

„Ještě kousek - a znovu bude fungovat Glienický most,“ uvedl Arnaud de la Grange, novinář Le Figaro, s odkazem na „most špionů“, kterým byl během studené války propojen západní Berlína a NDR. Ten byl využíván nepřátelskými tábory k výměnám odhalených rozvědčíků.

Podle novináře se dnes ve vzduchu line zápach studené války. „Mezi Vladimirem a Donaldem to měla být mužská dohoda . Ale zdá se, že důsledkem je začínající nová doba ledová."

Focus: Jsme svědky zlomu vztahů mezi USA a Ruskem?

A za ztracenou šanci na nový vztah byl měl Donald Trump vinit jen sám sebe, poznamenal autor. Podle něj si kontakty s ruskými zástupci v průběhu volební kampaně Trump svázal ruce: jakýkoliv ústupek vůči Rusku se nyní rýmuje se spiknutím. „Vladimir Putin to pochopil, a nic víc už nečeká,“ uvedl novinář.

Dokonce i kdybychom nevzali v úvahu situaci s Trumpem, nad rusko-americkými vztahy visí kletba, poznamenal Arnaud de la Grange. Vždyť každý nový prezident jpřichází do Bílého domu s odhodláním uvolnit tyto vztahy, ale pokaždé tyto plány čeká bankrot. Ruská otázka vyvolává spory a přivádí účastníky k hysterii. Dokonce i ve Francii slovo pro nebo proti Rusku vede k tomu, že dané osobě jsou přisuzovány pro- nebo proti-ruské postoje.

Na jedné straně jsou ti, kteří nemohou žít bez „ruské hrozby“, zejména proto, že je mnohem strukturovanější a strategičtější než, například „Islámský stát“. Pokud to někdo nepopírá, ale „odvážil se přidat nuance“, pak okamžitě spadne do „proruského“ tábora. Na druhou stranu, jsou-li mezi těmi, kteří nesnášejí jakoukoli kritiku Putinova režimu, a nehovoří nic o jeho nedostatcích, mohou získat status protiruského člověka.

Putin není celé Rusko, připomíná Arnaud De la Grange. A tak nabízí hledat střední cestu, ale podotkl své „ale“. „Jediná věc, která se zdá být nyní jasní je, že v následujících letech, tato cesta bude pravděpodobně i nadále zmrazena a neprůchodná,“  uzavřel novinář Le Figaro bez jakýchkoliv iluzí.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)