Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Figaro: Španělsko „otevřelo náruč" uprchlíkům a teď žádá pomoc Evropy!

Figaro: Španělsko „otevřelo náruč" uprchlíkům a teď žádá pomoc Evropy!

Nový španělský premiér Pedro Sanchez, který přijal s „otevřenou náručí“ 600 uprchlíků, nyní vyzývá k solidaritě lídry Evropy, napsal François d'Orsival v deníku Le Figaro.

Ilustrační foto
19. srpna 2018 - 04:20

Podle něj Sanchez se již setkal s Emmanuelem Macronem a Angelou Merkelovou, a požádal je o pomoc na moři, aby se snížil tok uprchlíků, udělování víz na místě k ulehčení svého břemena a peníze potřebné pro „financování své velkorysosti“.
 
Zatímco lodě nevládních organizací vstupují do španělských přístavů, lodě s přistěhovalci se denně sjíždějí k Andalusii. Podle pozorovatele přišlo do země během šesti měsíců asi 30 tisíc uprchlíků.„Taková vláda není dobrá!" reagoval předseda španelské Lidové strany Pablo Casado, který vyměnil na tomto postu Mariano Rajoye.
 
Sanchez se podle pozorovatele nejprve setkal s Emmanuelem Macronem a poté s Angelou Merkelovou. Pokud jde o italskou stranu, od ní nelze „nic čekat". „A s jakou žádostí se na ně obrátil? Požádal o pomoc na moři, aby snížil tok uprchlíků, poskytování víza na místě, aby ulehčil svému břemenu, stejně o peníze potřebné k financování své štědrosti," poukázal François d'Orsival. Přepravci si rychle uvědomili, že po uzavření přístupu do Itálie a Malty mohou využívat vodní cesty do Španělska.


Komentátor francouzského vydání připomněl, že ve Španělsku existuje také demografický problém: míra plodnosti španělských žen od roku 1982 nepřesahuje 2%.
 
Podle španělského Národního statistického institutu k 1. lednu tohoto roku populace Španělska nepřekročila úroveň před pěti lety - 46,6 milionů obyvatel ve srovnání s 46,7 miliony v roce 2013. Rozdíl v ukazatelích je zajištěn snížením nebo zvýšením počtu přistěhovalců. V roce 2017 se čistá migrace zvýšila o 51,9%. V tomto případě, jak komentátor Le Figaro poznamenal, pokud dříve byla země navštěvována hlavně Latinoameričany, Hispánci a katolíky, nyní to jsou Afričané, francouzsky mluvící a muslimové.
 
„Dnes hovoříme o ekonomice, zítra o národní identitě. A to je nevyhnutelné," uzavřel temně François d'Orsival.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)