Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Financial Times vyhodnotily dopad sankcí v desítkách miliard dolarů

Financial Times vyhodnotily dopad sankcí v desítkách miliard dolarů

Protiruské sankce mohou mít tvrdý dopad na mnohé západní energetické společností, které působí na ruském trhu, nebo se podílejí na projektech společně se svými ruskými protějšky, konstatovaly The Financial Times.

Ilustrační foto
7.srpen 2017 - 10:10

V samotných korporacích stále nechtějí dělat předčasné závěry, ale můžeme mluvit o projektech v hodnotě desítek miliard dolarů.

Novými sankcemi, které uvalily USA proti Rusku, utrpí mezinárodní energetický sektor, varuje list Financial Times. Zatím se společnosti jen snaží posoudit škody na projekty v hodnotě miliard dolarů. Mezi nimi panuje obava, že některá ustanovení zákona mohou mít příliš široký výklad, který by přinesl ztráty, které nejsou očekávané a s nimiž se neplánovalo.

DWN: Čeká ruský supertanker s norským plynem „sankční mělčina“?
Rahr bez iluzí: Nevěřím vzdoru německých politiků vůči sankcím!

Šéf „Rosněfti“ Igor Sečin tvrdí, že sankce již hrají proti americkým společnostem. Stejný názor sdílí i jedna ze západních ropných společností s výraznou přítomností na ruském trhu, která sankce označila katastrofu. Nová omezení ohrožují investice evropských společností Royal Dutch Shell, Engie, Wintershall, OMV a Uniper v projektu „North Stream - 2" ve výši 4,75 miliardy eur.

Energetické společnosti spoléhají na jednotlivé výjimky Bílého domu, aby pokračovaly ve svých projektech, napsal autor materiálu. Podle Daniela Frayda, který se zabýval sankcemi až do února letošního roku, bude muset Trumpova administrativa komunikovat s firmami a uplatňovat omezení s rozmyslem.

Royal Dutch Shell oznámila, že dodrží všechny právní předpisy a zaujala vyčkávací pozici. Rakouská OMV se zatím zdržela předčasných závěrů.

Pod úder sankcí se může dostat například potrubí, které dodává ropu z Kazachstánu do Černého moře. V loňském roce se Chevron a ExxonMobil dohodly na investici ve výši 37 miliard dolarů.

Pod sankce totiž spadá i „Transněfť“, jehož rozsáhlá síť plynovodů je využívaná mnoha mezinárodními společnostmi. Nicméně, generální ředitel ruské společnosti ujišťuje, že „Transněfť“ nezávisí na zahraniční technologii a financích.


Oficiálně mnoho velkých nadnárodních společností tvrdí, že bude pracovat v Rusku v rámci nových sankcí. Někteří poukazují na to, že mohou sankcím přizpůsobit: například BP, která je největším investorem v Rusku, není zapojena do infrastruktury pro přepravu energetických zdrojů.

Sankce byly kritizovány jak předními evropskými politiky, stejně jako samotným Donaldem Trumpem, připomněly The Financial Times.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)