Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Americké bombardéry nestačí Putinovým „Bílým labutím"!

Focus: Americké bombardéry nestačí Putinovým „Bílým labutím"!

Ruský nadzvukový bombardér Tu-160 je nejen rychlejší než americké bombardéry B1-B, ale může také létat na delší vzdálenosti.

Ruský strategický bombardér Tu-160
7. října 2017 - 11:05

Jak zdůrazňuje Focus, v budoucnu se z montážní linky v Rusku dostane zhruba 50 nových vysoce modernizovaných letadel této třídy.

Ruský Tu-160 je nadzvukový strategický bombardér. Hmotnost Tu-160 dosahuje 275 tun, což z něj činí nejtěžší bojový letoun na světě. Přitom unese 40 tun bojového nákladu. Díky bílé barvě a elegantní podobě dostal přezdívku „White Swan" („Bílá labuť“).

Očekává se, že Tu-160 m2 získá zlepšený systém pohonu a novou avioniku. Kromě toho bude nosič vybaven vysoce přesnými konvenčními zbraněmi, ale základem jeho bojové síly, stejně jako dříve, je řada řízených střel X-55SM, uvedl k tomu americký časopis The National Interest (časopis Business Insider zařadil letoun mezi "nejnebezpečnější" ruské zbraně)..


Tu-160 lze do jisté míry srovnávat s americkým bombardérem B1-B. Ale Tu-160 je však rychlejší a může létat na delší vzdálenosti. A v případě války, na rozdíl od B1-B, může také nést na palubě jaderné zbraně.

V roce 2015 během ruské vojenské operace v Sýrii prodělal Tu-160 svůj první bojový křest. Několik bombardérů udeřilo řízenými střelami na objekty teroristické skupiny „Islámský stát".


V současnosti je v výzbroji ruského vojenského letectva 16 letadel. Tu-160 byly vyvinuty a uvedeny do provozu ještě v Sovětském svazu. Rusko však nedávno obnovilo jejich výrobu. V budoucnu by Rusko mělo získat asi 50 nových, vysoce modernizovaných letadel této třídy.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)