Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Focus Online: Ruský tank "Armata" není papírovým tygrem!

Focus Online: Ruský tank "Armata" není papírovým tygrem!

Ruský tank T-14 „Armata" nemůže být nazýván revoluční, protože technologie použité při jeho tvorbě nejsou skutečně nové, domnívá se švýcarský expert Stefan Bühler.

Ruský tank T-14 "Armata"
14. března 2018 - 10:15

Nicméně připouští, že tento supertank předbíhá své západní protějšky o tři - pět let, a ruská armáda prokázala pragmatismus, když představila, i když ne ideální, ale bojeschopný vzor.

Okolo ruského bojového tanku T-14 "Armata" probíhají horké diskuze. Zatímco Rusko představuje tento stroj jako příklad nových moderních technologií, západní vojenští experti poukazují především na technické problémy. Nicméně přiznávají, že ruskému tanku západní konkurence v současnosti nestačí.

Kapitán Stefan Bühler ze švýcarské důstojnické skupiny tankových sil provedl podrobnou analýzu zadanou švýcarským analytickým centrem pro technické údaje. Přišel k následujícím závěrům: T-14 nereprezentuje něco revolučního, ale přesto překonává západní tankovou výstavbu o tři až pět let. Zdá se, že Rusové jako první důsledně zavedli do struktury věže bez posádky, což činí tank mnohem lehčím a tím i mobilnějším.

Jiné technologie ve skutečnosti také nejsou nové, ale v kombinaci tvoří nový milník. Právě skutečnost, že aktuální verze má stále nedostatky, je výhodou. Rusové jsou, na rozdíl od západní armády, velmi pragmatičtí, poukazal Bühler: „Je lepší najít 80 procent řešení, které bude fungovat právě teď a může být optimalizováno následně na základě zkušeností získaných při testování a používání technologií, než mít 100procentního papírového tygra“.

Zatímco Rusko má již novou generaci tanku, tak Západ se v nejlepším případě bude moci spoléhat na srovnatelný prototyp za tři až pět let. Za tu dobu by však ruská armáda měla získat roky praktických zkušeností.

NI si klade otázku, zda mohou americké střely zničit T-14 „Armatu“

O tom svědčí i analýza vojenského experta Charlie Gao pro The National Interest, který se soustředil na vybavenost T-14 „superkanónem“.

Zkušenosti z konstrukce „superděla“ 2A66 umožňuje ruským inženýrům vybavit tank „Armata“  vysoce efektivním kanónem, který představuje vážné nebezpečí pro potenciální soupeře, uvedl Charlie Gao.

Gao připomíná, že projekt 2A66 byl zahájen z obav, že palebná síla sovětských tanků nebude stačit k tomu, aby zničila perspektivní tanky NATO. Na rozdíl od předchůdce - 2A46 – se nová zbraň lišila zlepšenou úsťovou brzdou, která je určena k odstranění plynů výkonných projektilů, zvýšeným šroubováním a větší délkou hlavně. Nešlo však o masovou výrobu. „Konstruktéři si brzy uvědomili, že náklady na dovybavení všech tanků dělem s novou municí budou obrovské. Proto bylo rozhodnuto, že se kanón 2A66 stane nástrojem pro tanky budoucnosti,“ uvedl v článku.


Teď, když se konečně objevil „tank budoucnosti", se ruští inženýři snaží maximálně využít vývoj při konstrukci modelu 2A66, pro konstrukci děla 2A8201M, zdůraznil pozorovatel. Takže hladká hlaveň 2A8201M, vytvořená speciálně pro „Armatu", nevyžaduje zvláštní munici a může vypálit všechny typy 125 milimetrových střel. Navíc se novátorům podařilo udržet rozměry svého předchůdce 2A46M, takže je možné kanón instalovat na bojové vozidlo předchozích generací.

„Projekt 2A66 mrtvý, ale díky němu Rusové získali cenné zkušenosti optimalizace 125milimetrového kanónu. Tím se zvýšil tlak v hlavni a rychlost letu projektilu při zachování předchozích rozměrů," uzavřel Gao.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, nationalinterest.org, foto: arch.)