Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Ruská ekonomika dává Putinovi důvod k radosti

Focus: Ruská ekonomika dává Putinovi důvod k radosti

Rusko bylo schopné překonat krizové roky pro sebe bez velkých ekonomických ztrát, píše Focus.

Putin právě oslavil 65 let
8. října 2017 - 10:10

V zemi se dobře zvládl pád rublu, ceny ropy a západní sankce, a nyní je ve fázi růstu, láká investory z celého světa, uvedl autor materiálu Ronald Schneider.

Ruský prezident Vladimir Putin už dlouho neměl důvod se radovat, napsal Focus. Ještě nedávnonešly plány v ekonomice příliš dobře: pokles cen ropy a sankce Západu. Zdá se však, že se situace se mění k lepšímu, poukazuje Ronald Schneider. Podle něj podnikání v ruské ekonomice není tak špatné, jak se očekávalo.

V roce 2017 by hospodářský růst v Rusku mohl dosáhnout 1,6%, pokračuje publikace. Kvůli nízké úrokové míře a očekávanému růstu hodnoty černého zlata byla země zařazena do seznamu nejatraktivnějších trhů pro investory v rozvojových zemích, vysvětluje.


Díky pečlivé finanční politice Kreml dokázal překonat krizové roky bez velkých ztrát, uvedl Schneider. A přestože sankce EU a USA stále měly negativní dopad na ruské podniky, země se dobře vyrovnala se sankčními opatřeními. A to z velké části důsledkem velkých devizových rezerv nahromaděných v nejlepších letech, napsal autor.
 
Mnohem silněji zemi postihl pokles cen ropy. Zároveň však oslabení rublu může zvýšit atraktivitu vývozu ruských výrobků. V souvislosti s pozitivním výhledem inflace a posilování ruské měny v letošním roce centrální banka snížila svou klíčovou úrokovou sazbu již čtyřikrát. A plánuje ji dále snížit, což pozitivně ovlivní hospodářský růst země.

 
Ruský vnější dluh je malý a nemá důvod se čeho obávat. Ale státní rozpočet vyžaduje konsolidaci: kvůli eliminaci deficitu muselo Rusko omezit výdaje, privatizovat a ukládat daně na vývoz surovin. Únik kapitálu z země v roce 2016 také výrazně poklesl, uvedl Schneider. A navíc odborníci předpovídají do konce roku zvýšení ceny ropy na 60 dolarů za barel.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)