Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Trump je to nejlepší, co se stalo euru za poslední léta!

Focus: Trump je to nejlepší, co se stalo euru za poslední léta!

Politika šéfa Bílého domu, Donalda Trumpa, pod heslem „Amerika na prvním místě" významně oslabila pozici dolaru na světovém měnovém trhu, uvedl Focus.

Ilustrační foto
6. dubna 2019 - 06:20

Naopak euro zároveň posilovalo. Odborníci se domnívají, že tento trend zesílí, což by mohlo ohrozit pozici dolaru jako globální rezervní měny.

Američané 75 let těžili ze skutečnosti, že petrodollar byl světovou měnou, napsal Focus. Politika hlavy Bílého domu, Donalda Trumpa pod heslem "Amerika na prvním místě" však vedla ke zvýšení napětí s Čínou, Ruskem a EU. JV důsledku mnoho států přemýšlí o hledání alternativ k americké měně, vysvětlila publikace.

Globální měnový trh zaznamenal dedolarizaci, pokračoval Focus. A naopak se zároveň zvýšily devizové rezervy v eurech. To je obzvláště pozoruhodné, zvláště když si uvědomíme, že v uplynulých čtvrtletích se ekonomika eurozóny nevyvíjela tak rychle, jako ve Spojených státech. Trumpovo prezidentství také ovlivnilo tempo růstu evropské měny. Podle posledních údajů vzrostlo o 20%. „Trump je to nejlepší, co se stalo euru v posledních letech,“ uvedl autor.


Ostatní měny také posílily své pozice, zejména jüan a jen. Na pozadí jednostranné politiky Washingtonu, Čína a Rusko prohloubily spolupráci. Moskva se začala rychle zbavovat vládních úvěrových dluhopisů v dolarech, místo toho nakupovala zlato.
 
Stejně jako mnoho jiných zemí, zejména Írán, se Rusko snaží snížit svou závislost na dolaru v zahraničním obchodu. Poté, co Trump pohrozil Kremlu odpojením od platebního systému SWIFT, přešlo mnoho ruských bank na čínský analog CIPS. Moskva také doufá, že Peking využije více ruské alternativy, konkrétně systému finančního výkaznictví (SPFS).

V samotném systému SWIFT se počet převodů v dolarech snížil o 39,1%, zatímco v eurech se zvýšil o 35%. Tato čísla naznačují pokles role americké měny v mezinárodním obchodu a odborníci se domnívají, že v následujících letech trend bude zesilovat.
 
Pokud Trump prodlouží svoji politiku, pak může být pozice dolaru jako světové rezervní měny ohrožena. Američané za to zaplatí vyšší inflací a nižší životní úrovní, upozornil časopis.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)