Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Kyjev utrpěl porážku od Moskvy v Londýně!

Forbes: Kyjev utrpěl porážku od Moskvy v Londýně!

Londýnský Nejvyšší soud nařídil Kyjevu zaplatit Moskvě dluh ve výši 3 miliard dolarů, uvedl Kenneth Rapoza, komentátor časopisu Forbes.

Ilustrační foto
30.březen 2017 - 13:06

Podle něj není poprvé, kdy ruská vláda využila tento dluh jako „gilotinu nad hlavou Ukrajiny, aby získala nad Kyjevem jiná menší vítězství“.

Je skutečností, že realizace spaltnosti dluhu Kyjeva vůči Moskvě, by měl drtivý dopad na Ukrajinu, na což Rapoza naráží, když hovoří o "gilotině".

Zatímco světová pozornost byla zaměřena na „rozvod“ Spojeného království a Evropské unie, byl v britském hlavním městě vynesen verdikt u druhého „rozvodového“ procesu mezi oběma bývalými partnery. Londýnský Nejvyšší soud rozhodl, že Ukrajina přece jen musí vrátit Rusku 3 miliardy dolarů, uvedl komentátor.

Ukrajina Rusku: Hele, vnutili jste nám peníze, tak je nemusíme vracet!
Bloomberg: Ukrajina se může přetrhnout, aby nezaplatila dluh Rusku

„V konečném důsledku je to spor o zaplacení dluhů, u nichž je nalezena přiměřená ochraně. Za těchto okolností není důvod pro plné soudní řízení,“ řekl soudce William Blair.
 
V roce 2013, krátce před odstavením Viktora Janukovyče, poskytla Moskva Kyjevu půjčku ve výši 3 miliard dolarů v eurobondech na základě anglického práva. Peníze, které zajistil především Gazprom, měly být zaplaceny ukrajinským energetickým gigantem Naftogaz, připomněl autor.
 
Podle Rapozy, Moskva používá 3 miliardy dolarů jako „gilotinu nad Ukrajinou, a získávala malá vítězství v boji s její tříletou vládou“. Od roku 2015 Kyjev tvrdí, že Rusko, stejně jako další jeho věřitelé, mělo restrukturalizovat tento dluh, ale ruské úřady takou snahu nevyjadřují.
 
Po verdiktu ukrajinské eurobondy mírně poklesly. Ale základem jsou politické ztráty Kyjeva. Rozhodnutí londýnského soudu dovolilo Moskvě připsat si svůj účet další vítězství a poskytlo jejím právníkům nové argumenty v budoucích právních sporech mezi Naftogazem a Ruskem.
 
Předtím podal Naftogaz žalobu u Evropského soudního dvora. Ukrajinská společnost se snaží napadnout loňské rozhodnutí Evropské komise, která umožnila Gazpromu zvýšit dodávky prostřednictvím „Nord Stream“ do Německa. Ale „nyní by Kyjev neměl sázet na rozhodující vítězství nad Rusy“, uzavírá Rapoza.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)