Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: USA daly Íránu jasně najevo: Zachrání vás jen bomba!

Forbes: USA daly Íránu jasně najevo: Zachrání vás jen bomba!

Po odstoupení Spojených států od jaderné dohody se Írán ocitl bez pákového efektu, a nemůže nijak zabránit zavedení nových sankcí týkajících se íránského obchodu s jinými zeměmi, napsal Jim Crane, komentátor Forbesu.

Ilustrační foto
14. května 2018 - 04:20

Nyní příznivci tvrdé linie v Teheránu věří, že jedinou racionální volbou je restart jaderného programu a vytvoření vlastních jaderných zbraní.

USA odešly z jaderné dohody s Íránem a poslaly Teheránu zprávu: „Zachrání vás pouze jaderné zbraně,“ uvedl ve svém článku pro Forbes Jim Crane z Baker Institute.
 
Pro iránskou vládu se jaderné zbraně stávají nutností. Islámská republika je obklopena nepřátelskými sousedy, kteří požadují po USA, aby ji napadly. A jeden z těchto sousedů, Izrael, který je sám přitom vlastní jaderné zbraně, ukázal, jak může beztrestně dovolit si tyto zbraně aa napadat, když bombardoval zahraniční íránské základny v Sýrii, kde zabil několik desítek lidí.
 
Z íránského prezidenta Hasana Rúhání, který je umírněný politik, a který dal v šanc svoji budoucnost dohodou se Spojenými státy – udělali „hlupáka a slabocha“, protože se u něj ukázal nedostatek nástrojů k obraně národních zájmů své země, aby posílil svou ekonomiku, a aby dokonce dosáhl i symbolické pomsty za zabití íránských vojáků.

Lee Camp na Truthdig: Vím, kdo bude dalším terčem americké invaze!
CounterPunch: Aby se s Evropou počítalo, musí se postavit Trumpovi!

 
Ti, kteří se v Íránu drží tvrdé linie, dlouho předpovídali, že Američané „zrádně" odmítnou jadernou dohodu, považují ji za hlavní důvod tohoto ponižování. Aktivně vyzývají k obnovení iránského jaderného programu.
 
Podle nich byla strategická chyba Íránu, že vstoupil do jednání, aniž by měl jaderné zbraně. Teherán, podle jejich názoru, potřeboval sledovat úspěšnou strategii Severní Koreje, která zahájila jednání poté, co vylepšila své bomby a systémy nosičů.
 
Jak autor zdůraznil, není pochyb o tom, že Írán splnil své závazky přijaté v roce 2015. Umožnil inspektořrům přístup do jaderných areálů, zničil většinu svých odstředivek, převedl zásoby uranu na Rusko, ale také zalil betonem jaderný reaktor a  vzdal se zbraňového plutonia.
 

A tři roky poté, co Írán zničil jadernou infrastrukturu, Amerika změnila názor. Nyní Teherán nemá ani tu minimální páku, aby zabránil dalším restriktivním opatřením proti obchodu Íránu s jinými zeměmi.
 
Pro Teherán je výsledkem politického kompromisu impotence, za níž může následovat inflace a odliv lidí.
 
Až do doby, než Írán bude moci zopakovat příklad KLDR, nebude schopen omezit útoky na své vojáky rozmístěné v zahraničí nebo na domácí půdě.
 
„Bez bolesti nelze dosáhnout respektu," uvedl autor materiálu.
 
Íránští příznivci tvrdé linie tvrdí, že „bomba je jediná racionální volba“. A to znamená obnovení iránského programu rozvoje jaderných zbraní.
 
„S bombou v ruce může Írán vyjednávat z pozice síly," uzavřel Forbes.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)