Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: V syrské partii dal Putin Washingtonu mat!

Forbes: V syrské partii dal Putin Washingtonu mat!

Během dvou let „vměšování" Ruska do války v Sýrii Vladimir Putin skutečně splnil všechny úkoly, které si stanovil, napsal Forbes.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
27. září 2017 - 10:15

Jak vydání konstatuje, na rozdíl od prognóz, ruský prezident neuvázl v „syrském bažině" a podařilo se mu  posílit vliv Moskvy v tomto regionu i ve světě.

Brzy to budou dva roky, kdy Rusko „zasáhlo" do situace v Sýrii, což zachránilo syrského prezidenta Bašára Asada před bezprostředním svržením. Nyní má Asad , také díkyVladimíru Putinovi  nejlepší podmínky od začátku protestů v březnu 2011, uvedl Forbes.

Od samého počátku krize Putin pomohl syrskému vůdci různými způsoby. Dodal Asadovi zbraně, bránil ho v Radě bezpečnosti OSN a také podporoval armádu a ekonomiku Sýrie. Avšak přímý „zásah" Ruska do války v Sýrii zcela změnil průběh hry.
 
„Nakonec Putin ve skutečnosti dosáhl v Sýrii vše, o co usiloval," zdůraznil Forbes. „Díky němu Asad zůstal u moci a Putin upevnil ruskou vojenskou přítomnost v Sýrii, přinejmenším na příštích 49 let. Putin tak rovněž omezil vojenské manévrování USA v tomto regionu a upevnil vliv Moskvy v jedné z strategicky nejdůležitějších zemí na Blízkém východě."
 
Činnost Ruska vedla k tomu, že i takoví tradiční nepřátelé syrského vůdce, jako prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan začali brát v úvahu názory Moskvy na Asada.
 
Pro Putina je však důležitější, že nyní dokáže spolupracovat se Západem podle svých vlastních podmínek, ujišťuje časopis. Vladimír Putin přispěl k tomu, že je Rusko je považováno za velmoc, které se cestou zprostředkování podařilo dosáhnout dohody o příměří v jihozápadní Sýrii.
 
To vedlo k tomu, že dva hlavní spojenci Spojených států v regionu - Izrael a Jordánsko - by nyní měli vést jednání s Ruskem o nejdůležitějších otázkách pro národní bezpečnost USA. Kromě toho si je publikace jistá, že tím, že USA začaly spolupracovat s Moskvou v Sýrii a nyní "nesou morální odpovědnost za ruské letecké údery, během nichž umírají civilisté".


Na rozdíl od Obamových předpovědí, článek zdůrazňuje, Putin neuvázl v "syrském bažině" a uskutečnil relativně nenáročnou kampaň, posilující však vliv a vojenskou přítomnost Ruska v Sýrii.
 
Kromě toho článek uvedl, že je Sýrie používána jako zkušební polygon pro ruské zbraně, a Putin tak podnítil jejich vývoz. Zároveň s ohledem na skutečnost, že se situace v některých oblastech Sýrie stabilizuje, ruské energetické společnosti již obnovují syrskou infrastrukturu.
 
Navíc, navzdory poklesu intenzity vojenských operací, neexistují žádné náznaky, že spolupráce mezi Ruskem a Íránem oslabuje, konstatuje Forbes. Naopak se zdá, že válka v Sýrii se stala pouze předzvěstí široké strategické spolupráce mezi Teheránem a Moskvou, což bude mít velmi vážné důsledky pro politiku USA v regionu.
 
Navíc v předvečer voleb roku 2018 má Putin, který je u moci déle než Brežněv, v úmyslu ukázat lidem jak svůj úspěch, tak i porážku Západu prostřednictvím „médií řízených Kremlem".
 
Pokud jde o vztahy s Washingtonem, snaží se Moskva prezentovat jako hlas rozumu a poukazuje na to, že se Západ drží nekonstruktivního kurzu. Rusko potřebuje Západ jednak jako soupeře, tak jako partnera, a proto se ho Kreml snaží vlákat do pasti spolupráce, tvrdí časopis.
 
„Současné příměří, i přes jeho nedostatky, stále drží. S účastí Ruska jeho vyhlídky zůstávají nejasné. Nicméně, dokud Západ bude neustále počítat s Ruskem v Sýrii, bude mít Putin vždy mít příležitost slavit,"
shrnuje Forbes.


Závěry Forbesu ale spíše než konstatování vyvolávají otázky: Proč je příměří v Sýrii v mlhách dokud tam Rusko působí? Není to tak, že je v mlze kvůli účasti Spojených států a Západu? Je spolupráce Ruska a Západu „pastí“? Byla by tedy „nespolupráce“ Ruska a Západu východiskem? A kdo je zodpovědný za bombardování a zabíjení civilistů při náletech koalice vedené USA? A v neposlední řadě, je působení Ruska v odezvě na volání o pomoc syrské vlády "vměšováním"? Jak potom označit činnost USA a západních zemí na území státu, jehož legitimní vláda jim svolení neudělila?

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)