Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy předpovídá mnohem těžší úder USA na Sýrii!

Foreign Policy předpovídá mnohem těžší úder USA na Sýrii!

Vzhledem k tomu, že Spojené státy začaly přípravu na mohutný úder na Sýrii se prudce vyostřila celková situace v oblasti, která hrozí střetem s ruskou armádou.

Americká raketa "Tomahawk"
11. dubna 2018 - 04:20

Pokud se americký prezident Donald Trump rozhodne použít sílu v Sýrii jako reakci na „chemický útok" ve městě Důmě, pak prý bude Washington nucen provést silnější úder než před rokem, prohlásil expert Střediska pro novou americkou bezpečnost Nicholas Heras.

V článku pro Foreign Policy konstatuje, že loňské americké raketové útoky na leteckou základnu Šajrat nedosáhly svého cíle: syrská armáda pokračovala v letech z letiště několik hodin po útoku. Navíc, podle Herase, „chemické zbraně" Damašku zůstaly prý nedotčené a vládní síly je i nadále používaly.

„Aby bylo možné Bašáru Asadovi způsobit značné škody a poskytnout dostatečný signál pro prezentaci Trumpa, Spojené státy budou muset zaútočit na více cílů, aby byly ohroženy vojenské schopnosti syrské armády," napsal Heras.

Předtím Washington Examiner citoval zdroj v Pentagonu, že americký torpédoborce USS Donald Cook opustil v pondělí přístav na Kypru a zamířil k Sýrii. Loď je vybavena 60 raketami Tomahawk. Podle médií zamířil k Sýrii další americký torpédoborec USS Porter. CNN hlásila, že se americký torpédoborec USS Donald Cook dostal na vzdálenost 100 kilometrů od ruské základny v Tartusu.

Americký prezident Donald Trump mezitím zrušil kvůli situaci okolo Sýrie svoji návštěvu Latinské Ameriky.

je také možné, že se do úderu proti Sýrii zapojí i Francie a velká Británie.

Jedna jiskra stačí: NATO a Rusko riskují konfrontaci
Euronews: V nemocnici syrské Dúmy nebyly žádné oběti "chemického útoku"

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja přitom varoval Spojené státy před „těžkými následky“ případného útoku na Sýrii.

„Příslušnými kanály jsme již americkou stranu upozornili, že silné akce pod falešnými záminkami proti Sýrii, kde se ruští vojáci nacházejí na žádost legitimní vlády této země, mohou vést k nejtěžším následkům," uvedl Nebenzja.

V lednu 2016 oznámila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné odstranění chemického arzenálu Sýrie.

Damašek opakovaně potvrdil, že nemá chemické zbraně a odsuzuje jejich použití.

V polovině března ruský generální štáb informoval o bojovníky připravované provokaci s zincenovaným použitím chemických zbraní ve východní Ghutě. Ruská armáda vyjádřila názor, že tato americká provokace bude pak použita jako záminka pro úder na Sýrii.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, ria.ru, foto: arch.)