Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Situace s Katarem - začátkem nové velké války?

Foreign Policy: Situace s Katarem - začátkem nové velké války?

Diplomatická izolace Kataru může být začátkem nové světové války, napsal pro Foreign Policy Simon Henderson, ředitel politiky Programu vůči zemím Perského zálivu a v oblasti energetiky u Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku.

Saúdi zatím "trénují" válku v Jemenu
7.červen 2017 - 04:20

„Sunnitské země již dlouho směřovaly k válce s Íránem. Situaci Kataru je možná jen výmluva, kterou se snaží využít,“ uvedl.

Z pohledu autora můžeme nyní stát na prahu historické chvíle, srovnatelné s atentátem v Sarajevu v roce 1914, kdy byl zabit rakouský arcivévoda František Ferdinand. Tato událost sloužila jako formální záminka k vypuknutí první světové války.

V tomto případě formálním cílem Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů není Írán, ale Katar, který byl již dlouho mimo univerzální souhlas arabských zemí Zálivu, pokud jde o vztahy s Teheránem.

V pondělí celá řada arabských zemí přerušila diplomatické styky s Dauhá, a obvinila emirát z podpory teroristů. Kromě toho Rijád oznámil zákaz letů katarské společností Qatar Airways, uzavření pozemní hranice s touto zemí a přístavy jeho lodím.

Uvádí se, že Teherán již nabídl pomoc Kataru a je ochoten ji poskytovat svými třemi přístavy. Toto gesto ale v Rijádu a Abú Dhabi pravděpodobně budou vnímat jako potvrzení „zrádných“ vazeb Douhá a Teheránu.

Podle Hendersona důležitou roli při zmírnění této výbušné situace může sehrát Washington, americký ministr zahraničí Rex Tillerson je ve výhodné pozici, protože před jeho uvedením do úřadu byl ve vedení společnosti ExxonMobil - hlavního zahraničního hráče v odvětví energetiky v Kataru.

Morálka je relativní a prodejná, nyní je na trhu za 380 miliard dolarů

„Washington musí jednat rychle a zastavit tento pochod k válce, a nečekat až začne krveprolití,“ zdůraznil Henderson.

V tom se ale může Henderson šeredně mýlit. Včera totiž prezident USA Donald Trump vyslovil podporu Saúdům. „Oni (arabské státy) uvedly, že zaujmou tvrdší postoj ohledně financování extremismu a že všechna spojení směřují do Kataru. Možná to bude začátek konce hrůz terorismu,“ napsal šéf Bílého domu na Twitteru. Trump uvedl, že je rád, že jeho návštěva Saúdské Arábie a setkání se zástupci z 50 arabských zemí již přináší své ovoce.

Na konci května na stránce největší státní tisková agentury Kataru QNA  se objevila zpráva jménem emíra Tamima bin Hamada Al Taniho, ve které údajně vyhlásil podporu Íránu, hlavnímu geopolitickému soupeři Saúdů v této oblasti, i o dobrých vztazích s Izraelem. Později katarské orgány uvedly, že agentura byla napaden neznámou organizací. Nicméně, Rijád a Abu Dhabi odmítly argument katarských orgánů vzít vážně.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)