Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Trumpova rétorika může stát Ameriku pozici vůdce NATO!

Foreign Policy: Trumpova rétorika může stát Ameriku pozici vůdce NATO!

Drsné výroky Donalda Trumpa na adresu NATO a Evropské unie v průběhu volební kampaně vedly Evropu k pochybnostem o budoucnosti NATO a transatlantických vztazích obecně.

Ilustrační foto
31. ledna 2018 - 04:20

Uvedl to Foreign Policy s odkazem na vysoké činitele EU a USA. Jak noviny poznamenaly v materiálu nazvaném „Trumpův stín visí nad NATO“, nedůvěra vůči USA se stává příčinou růstu protinatoidních nálad v Evropě a vyzývá k usmíření s Ruskem, a to navzdory veškerému úsilí amerických jestřábů přesvědčit Evropany o jejich podpoře.

Nadcházející mnichovská bezpečnostní konference v únoru bude ve znamení pochybností o americkém vedení NATO, tvrdí Foreig Policy.

Podle autora materiálu, bezprostředně po volbách Trumpa prezidentem v listopadu 2016, „měly evropské vlády tendenci ke scénáři noční můry, a obávaly se, že prezident, který věří, že „America First“ nejprve „posílí činy svá prohlášení o spolupráci s Ruskem a odmítne základní princip NATO - kolektivní obranu".

Nicméně, jak deník konstatuje, i přes tuto rétoriku, Trumpova vláda pokračuje v konkrétních krocích k posílení aliance a konfrontaci s Moskvou. Takže nová americká administrativa schválila prodej zbraní Ukrajině – tedy krok, kterému se vyhýbal bývalý prezident Barack Obama, neboť to považoval za příliš riskantní - a dohodla vyslání dalších vojáků a výzbroje v Evropě. V rámci evropské iniciativy na „zadržování“ vyčlenilo americké ministerstvo obrany dalších 1,4 miliardy dolarů.

Německý novinář: Trump jednal s partnery v NATO jako se školáky!
 
Přesto tón a prezidentůvy výroky „vyvolaly vážné pochybnosti o tom, že v době krize budou Spojené státy plnit své povinnosti,“ sdělili publikaci vysoce postavení činitelé. Podle Foreign Policy vzhledem k pochybnostem o záměrech amerického prezidenta, se evropští spojenci s nadějí upírají na to, že v alianci bude působit jako garanti ostatní členové Trumpova týmu, například americký ministr obrany James Mattis, nebo předseda Sboru náčelníků štábu Joseph Dunford.
 
Navzdory tomu, že v prezidentově týmu je dostatekatlanticistních“ a protiruských jestřábů - mezi něž patří asistent amerického ministra pro evropské a euroasijské záležitosti Wes Mitchell, zvláštní zástupce amerického ministerstva zahraničí na Ukrajině Kurt Volker, zástupce náměstka ministra obrany USA pro evropské záležitosti a NATO Thomas Hofus - „žádný z těchto hodnostářů nemůže chránit NATO před Trumpem", zdůraznil autor článku.
 
Během volební kampaně Trump opakovaně označil NATO za „zastaralou" a odmítl uznat princip kolektivní obrany, který je pro alianci klíčový. Nižší úroveň ve vztazích se svými spojenci, podle evropských činitelů, byla Trumpova návštěva Bruselu loni v květnu, během které šéf Bílého domu napadl partnery v NATO kritikou nedostatečných obranných rozpočtů. K dnešnímu dni nastavený jako cíl NATO ve výši 2% HDP na obranné rozpočty dosáhlo pět z 29 členů NATO, čož americký prezident neunavně spojencům připomíná při každé příležitosti.
 
Trumpův nedostatek nadšení vůči alianci podle novin posílil pozici odpůrců NATO na obou stranách Atlantiku, kteří „opět začali naléhat na Evropu, aby převzala odpovědnost za vlastní bezpečnost, než spoléhat pouze na Spojené státy“.
 
„Pochybnosti o záměrech USA také přispěly k šíření myšlenky, že by evropské země měly zaujmout smírnější postoj vůči Rusku," uvedl Foreig Policy.

 
Trumpova rétorika, namířená proti Evropské unii, stejně jako jeho ochranářská obchodní politika, donutila Evropany pochybovat o budoucnosti nejen NATO, ale i o transatlantických vztazích v širším slova smyslu, poznamenala publikace.
 
„Otlak na transatlantických vztazích může zůstat po mnoho let," zdůraznil bývalý náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. „Pro Evropu bude Amerika vždy tou zemí, která si zvolila Trumpa."

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)