Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Fox News: Odborníci uznali, že obrana USA neodolá „Putinovým raketám“!

Fox News: Odborníci uznali, že obrana USA neodolá „Putinovým raketám“!

Protiraketová obrana Spojených států se v současné podobě nebude moci vypořádat s „masivním úderem" z Ruska.

Ilustrační foto
3. března 2018 - 10:15

V rozhovoru pro Fox News to řekli američtí činitelé a vojenský analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia Tom Karako. Podle odborníků se Pentagon musí přizpůsobit boji proti nové „ruské hrozbě" - křídlatým raketám a hypersonickým letounům, které jsou schopné změnit trajektorii dráhy.

Rusko vyvinulo novou nukleární zbraň, kterou nelze zachytit. S takovým „odvážným prohlášením" před Federálním shromážděním vystoupil prezident Vladimir Putin, napsaly Fox News. Mezi systémy představené hlavou státu byly řízené střely a podvodní drony s jaderným motorem, stejně jako nový hypersonický komplex. Jak zdůraznil Putin, tato zbraň činí obranné systémy západních zemí „zbytečnými" a signalizuje, že pokusy zadržet Rusko selhaly.
 
Nicméně dva američtí představitelé, dobře informovaní o vojenských schopnostech Moskvy, byli skeptičtí vůči slovům ruského prezidenta. „Křídlatá raketa s jaderným motorem, kterou se chlubil Putin, ve skutečnosti opakovaně havarovala během zkoušek v Arktidě," řekl Fox News jeden z partnerů. Ujistil, že tyto zbraně se stále vyvíjejí a nejsou ve výzbroji ruské armády.
 
Současně oba představitelé uznali, že Spojené státy mají „omezené" schopnosti chránit proti ruským křídlatým střelám. Podle nich je na Aljašce a Kalifornii pouhých 44 protiraketových střel.
 
Pentagon plánuje v nadcházejících letech zvýšit počet protiraketových zbraní. Ale tyto komplexy, které jsou určeny pouze k boji proti malému počtu raket „vyráběných nějakým nepoctivým státem jako Severní Korea", se nemohou srovnávat s „masivním raketovým úderem" z Ruska.
 
„My se nebráníme, my zadržujeme," řekl zástupce amerických úřadů Fox News. „Dnešní situace se nijak neliší od včerejší. Pokud oni (Rusové) na nás zasáhnou jaderným útokem, odpovíme v reakci jaderným úderem," dodal.

Putin Západu: Nejednali jste, neposlouchali nás, nyní poslouchejte!
 
Vojenský analytik z Centra strategických a mezinárodních studií Tom Karako rovněž připomněl „omezenou" povahu amerického systému protiraketové obrany v „kolizi s Putinovými křídlatými raketami". „Opatření protiraketové obrany USA se zaměřují hlavně na hrozbu balistických raket. Ruská hrozba se však již neomezuje na mezikontinentální balistické střely. Křídlaté střely a hypersonnická letadla se nepohybují podél předpokládaných balistických trajektorií, takže se musíme přizpůsobit tomuto novému nebezpečí," řekl expert.
 
Karako připomněl, že tyto nové tendence jsou zohledněny v nové strategické revizi Pentagonu. V dokumentu ministerstvo obrany vyzývá k rozvoji dvou taktických jaderných střel „nízkého výkonu" v opozici vůči „ruské hrozbě".
 
Podle činitelů oslovených Fox News, plány Pentagonu vyvolávají „znepokojení" Ruska. A proto Putinův projev částečně sloužil jako odpověď na snahu Trumpovy vlády rozšířit americký jaderný arzenál.


Fox News ovšem opomněl skutečnost, že Rusko svoji prezentaci odůvodňuje především obklíčením své země americkou protiraketovou obranou v Evropě i Asii. Ta vede ruské vedení k přesvědčení, že to Spojené státy svádí k preventivnímu jadernému útok při pocitu bezpečí před odvetou ruských jaderných sil. Moskva poukazuje už celá léta na jednostranné odstoupení USA od smlouvy omezující protiraketovou obranu ABM a z toho plynoucí nebezpečí.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)