Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

FP: USA postojem proti "Nord Stream-2", nebrání evropské zájmy!

FP: USA postojem proti "Nord Stream-2", nebrání evropské zájmy!

Jako Barack Obama, tak i nynější americká administrativa tvrdě vystupuje proti výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“ z Ruska do Německa, uvedla publicistka Foreign Policy Brenda Shafferová.

Ilustrační foto
11. února 2018 - 07:00

Nicméně podle jejího názoru tato pozice Washingtonu poškozuje zájmy samotných USA, protože vede k rozporům mezi Amerikou a Evropou.

Donald Trump neustále zdůrazňuje, že se Bílý dům odklonil od politiky Baracka Obamy v energetice. Přesto alespoň jeden aspekt Trumpovy administrativy jde zcela ve stopách jeho předchůdců - budou i nadále tvrdě vystupovat proti výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“ z Ruska do Německa, napsala v článku pro Foreign Policy odborná asistentka pro zahraniční politiku Centra pro euroasijské studie, Ruska a východní Evropy na univerzitě v Georgetownu Brenda Schafferová.
 
Obamova administrativa byla proti projektu „North Stream - 2“ a administrativa George W. Bushe - juniora zase proti výstavbě paralelního plynovodu „Nord Stream“ tak dlouho, dokud nezačal v roce 2011 fungovat, připomněla autorka.
 
Minulý týden ministr zahraničí Rex Tillerson ve Varšavě opět potvrdil dříve oznámený americký postoj, že návrh nového plynovodu z Ruska „ohrožuje energetickou bezpečnost a stabilitu v celé Evropy“.
 
Nový plynovod, který spolu s „Nord Streamem“ bude zodpovídat za čtvrtinu plynu dováženého do Evropy, se dokonce loni v srpnu stal terčem protiruských amerických sankcí. A tato pozice vždy provokovala rozpor mezi Spojenými státy a Ruskem.
 
„Nicméně skutečnost, že americká opozice vůči „Nord Streamu – 2“ je podporován dvěma americkými stranami, neznamená, že je to správné. Nakonec odmítnutí Washingtonem „Severního proudu" je neblahým vměšováním a překážkou pro zájmy Ameriky," zdůraznila autorka.
 
To vše z řady důvodů. Za prvé, Spojené státy musí pečlivě vybírat bojiště se svými spojenci v Evropě. Washington by se měl postavit proti politice svých evropských spojenců pouze v zásadních otázkách a teprve tehdy, když může vyhrát. Je důležité si uvědomit, že Nord Stream je aktivně podporován nejen v Moskvě, ale také v Berlíně. A americké orgány pravděpodobně nedosáhnou toho, že Německo změní své rozhodnutí, protože němečtí politici jsou jak pro samotný plynovod, tak pro rozšíření přímého obchodu s plynem s Ruskem.

USA Dánsku a EU: Zablokujte Nord Stream 2 a kupujte náš plyn!
Zájmy USA nejsou opravdu evropskými prioritami
 
Navíc pokusy Spojených států zabránit vývozu ruského modrého paliva do Evropy již mnohokrát selhaly. Například v roce 1981 administrativa Ronalda Reagana uvalila sankce na americké a evropské společnosti zapojené do výstavby plynovodu ze Sovětského svazu do Francie a západního Německa. To vedlo k rozdělení mezi Washingtonem a Evropou. A když bylo jasné, že Evropa se nevzdá, nehledě na vzdor Spojených států, orgány USA ustoupily.
 
Za druhé, Evropa potřebuje více plynu ze všech možných zdrojů, mimo jiné z Ruska. Během posledních dvou let výrazně vzrostl jeho dovoz do evropských zemí. Pokud bude Evropa udržovat své současné míry ekonomického růstu, pak se na pozadí poklesu evropské výroby plynu zvýší dovoz modrého paliva ještě více. Ačkoli podíl obnovitelných zdrojů energie na kontinentu roste, spotřeba uhlí zůstává velmi vysoká, zejména na pozadí postupného uzavírání jaderných elektráren. Dodatečné dodávky plynu do Evropy zjednoduší tolik potřebný přechod od uhlí k modrému palivu, což je méně škodlivé pro životní prostředí a nepřispívá tolik ke změně klimatu. V důsledku toho evropské země nemohou zajistit bezpečné dodávky energie snížením dodávek plynu z Ruska.
 
„Bohužel ruský plyn ve většině případů nemůže být nahrazen zkapalněným zemním plynem (LNG) vyváženým z USA," zdůraznil článek.
 
Velká část z nejvíce závislých na ruských dovozů evropských zemí nemá přístup k moři, což znamená, že nebudou dodávat LNG. Kromě toho, dokonce i země, jako je Litva, které mají zařízení umožňující dovážet zkapalněný zemní plyn, se stále snaží dovážet palivo z Ruska vzhledem k podstatnému rozdílu v ceně mezi zkapalnělým zemním plynem a plynovodem z Ruska.

Německo a Rusko mají na sobě jedinečné vzájemně závislé vztahy v oblasti obchodu s plynem, neboť Moskva dodává 35% dováženého modrého paliva Berlínu. Navíc obchod a spolupráce mezi Německem a Ruskem hrají důležitou roli pro stabilitu v Evropě a jsou základem pro budování vazeb mezi Východem a Západem na základě aktivnější interakce. Podle autorky článku by Německo mělo nadále hrát tuto roli a Washington by měl koordinovat své kroky s Berlínem, než se  zapojovat do podvratných aktivit.
 
Pokud jde o Ukrajinu, analytička Brenda Schafferová se domnívá, že stažení ruských energetických společností z ukrajinského trhu je ve skutečnosti v zájmu Kyjeva. Ztrátu příjmů z tranzitu plynu mohou ukrajinské orgány kompenzovat svojí zvýšenou energetickou účinností, včetně zvýšení cen zemního plynu, a ke snížení přítomnosti ruských společností v kritických oblastech Ukrajiny napomůže Kyjevu posílit svou suverenitu a snížit korupci.
 
„Ve skutečnosti, Ukrajina, která ztratila svoji roli jako tranzitní země, ztratí část svého geopolitického vlivu na Rusko, ale USA a Evropská unie nemůže bez výčitky svědomí dávat Moskvě přednášky, že musí jednat v souladu s pravidly trhu ve své plynovém obchodu s Evropou, zatímco blokuje za  projekt kvůli dosažení svých geopolitických cílů," napsala autorka.

 
Po většinu času od druhé světové války působil Washington jako garant evropské energetické bezpečnosti, někdy to bral ještě vážněji než samotná Evropa, tvrdí článek. Spojené státy však dosáhly úspěchu pouze tehdy, když obhajovaly tu či onu politiku v koordinaci svých kroků s evropskými zeměmi, a ne když se snažily Evropě vnutit svoji vizi jako pro ni lepší.
 
Amerika „by měla používat stejný přístup k „Nord Streamu 2", třebaže je to i to samé, co chce Rusko", shrnula analytička Brenda Shafferová.

(kou, prvnizpravy.cz, foreigpolicy.com, foto: arch.)