Svátek má: Jiří

Zprávy

Velikost textu:

Francie posiluje, námořnictvo dostalo ledoborec „L'Astrolabe“

Francie posiluje, námořnictvo dostalo ledoborec „L'Astrolabe“

Ve francouzském přístavu Concarneau francouzské námořnictva oficiálně přijalo do flotily nový ledoborec „L'Astrolabe“, jenž má hlídat polární vody, napsal Naval Today.

„L'Astrolabe“ v loděnici
14. července 2017 - 06:20

Plavidlo bylo postaveno v loděnicích Piriou na základě smlouvy podepsané v roce 2015. V září letošního roku ledoborec dorazí na francouzský ostrov Réunion v Indickém oceánu, 700 km východně od Madagaskaru.

„L'Astrolabe“  bude schopen plnit dvě role: Ledoborec nahradí loď stejného jména,  která od roku 1984 dodávala náklad do francouzské antarktické základny z důvodu a bude hlídkovat  v jižních oblastech oceánů.

Předpokládá se, že v letním období (120 dní v roce), „L'Astrolabe“ bude poskytovat logistickou podporu vědeckým základnám v Antarktidě a po zbytek času bude  chránit suverenitu Francie.

Projekt na 72 metrový ledoborec byl vyvinut francouzskou společností s finskou Aker Arktida. Loď překonává led v síle 60-80 cm. Pojme až 60 osob na palubu a přepraví až 1400 tun nákladu.

Evropa zbrojí a nemusí být  ani povzbuzována Donaldem Trumpem. Jak Prvnizpravy.cz napsaly Evropská unie chce vytvořit konkurenta americké stíhačce F-35!

(rp,prvnizpravy.cz,navaltoday,foto:arch.)