Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Francie zabouchla Turecku dveře EU: Už žádné rozhovory!

Francie zabouchla Turecku dveře EU: Už žádné rozhovory!

Současná politická situace v Turecku neumožňuje pokračovat v jednáních o přistoupení této země k Evropské unii, prohlásil oficiální zástupce francouzské vlády Christophe Castaner.

Ilustrační foto
5.září 2017 - 14:05

„Jedna věc je jistá: dnešní politická situace v Turecku, s přihlédnutím ke svému skutečnému postavení, neumožňuje pokračování v jednání, výměně názorů, očekávání vyšší integrace s Tureckem,“ řekl Castaner ve vysílání rádia France Inter.

Politik zdůraznil, že všeobecný dialog mezi Evropou a Tureckem musí pokračovat, ale „jednání o vstupu (Turecka do EU) jsou v každém případě pozastavena". "Dnes je to realita," dodal Castaner.

Vysvětlil, že v posledních letech byla jednání s Tureckem „ztrátou času". „V posledních deseti letech jsme využili Turecko jako „obětního beránka“ k ospravedlnění politických pozic ve Francii, Turecko jsme použili k zastrašení, ale ve skutečnosti je Turecko součástí naší společné historie,“  uvedl Castaner.

Předtím německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že EU v říjnu bude diskutovat o možnosti pozastavit nebo dokončit jednání o vstupu Turecka do Unie.

Vztahy mezi EU a Tureckem se zhoršily po pokusu o ozbrojený převrat v zemi - Evropská unie kritizovala reakci tureckých úřadů, masové zatýkání a jiná opatření Ankary a pozastavila přípravy na otevření nových kapitol vyjednávání o přistoupení Turecka k Evropské unii.


Zvlášť napjaté vztahy panují mezi Tureckem a Rakouskem, které trvá na ukončení jednání o přistoupení země k organizaci, a s Německem, které zase oznámilo revizi hospodářské politiky vůči Ankaře, zejména úvěrové a investičních programy kvůli zatčení ochránců lidských práv v Turecku.

(kou, prvnizpravy.cz, franceinter.fr, foto: arch.)