Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský expert: V syrské válce Francie udělala chybu se spojencem!

Francouzský expert: V syrské válce Francie udělala chybu se spojencem!

Hlášení o domnělém chemickému útoku ve Východní Ghutě byly ve skutečnosti vytvořeny tak, aby potrestaly Rusko za jeho vliv v regionu a pokus vyřešit syrský konfliktu, prohlásil vojenský analytik Carolyn Galactéros.

Ilustrační foto
12. dubna 2018 - 11:05

Na stránkách Le Figaro expert vyzývá francouzské vedení opustit myšlenku útoku na Sýrii na základě neprokázaných zpráv a projevit nezávislost v mezinárodní politice.

„Není cesty zpět, a i nad Paříží je cítit atmosféra noci před bitvou,“ popisuje doktor politických věd a plukovník ve výslužbě ozbrojených sil Francie Caroline Galactéros náladu francouzských orgánů po zprávách o chemickém útoku ve Východním Ghutě. Jak ironizuje autor, tak tento útok „velmi pravděpodobný“, avšak bez jakéhokoli vyšetřování „je přiřknut nechvalně známému tyranu Asadovi, podporovaném neméně odpudivými režimy Ruska a Íránu“. Znalec připomíná, že Francie a Washington souhlasily v reakci s úderem na síly syrského režimu.

„Musíme jednat rychle, ukázat se, že jsme pevní, neochotní, spravedliví! Jedná se o „morální povinnost"! - takové výzvy, jak autor uvádí, neustávají v průběhu sedmi let syrského konfliktu nezměněny, což ukazuje „hloubku cynismu, který jsme praktikovali v mezinárodních vztazích po celá desetiletí, bez výčitky svědomí“.

Současně, jak konstatuje vojenský analytik, s naprostým tichem pokračuje válka v Jemenu. „V této zemi nejsou žádní civilisté, ti se nepočítají," poznamenal jízlivě Galactéros. Je zřejmé, že některé obrazy války a civilisté, kteří byli drženi jako rukojmí všezobecného násilí, působí na „svědomí Evropanů“ nezvyklých násilí, a věřících, že vědí, jak to udělat dobře, silněji než ostatní, uvedl autor.
 
„Nikdo se neptá, proč k tomuto chemickému útoku dochází nyní, v době, kdy je Východní Ghuta v procesu přechodu pod kontrolu syrské vlády, a dokončení procesu návratu území, zatímco jsou neuspořádaně ustupující nepřátelští povstalci více než kdy jindy připraven k prodeji pro někoho, kdo více zaplatí za přežití a v naději, že sníží účty," vysvětluje expert.
 
Autor vyzývá k zamyšlení, komu je ku prospěchu trestný čin: „Jaký zájem je Ruska, aby umožnilo tento útok, jestliže, ať se nám to líbí nebo ne, směřuje k míru v mnohem větší míře, než naše „mezinárodní koalice“, a ve skutečnosti se ukazuje jako jediná země, která dosáhla po sedmi letech nějaké výsledky, které jsou zjevně v rozporu s našimi zájmy a zájmy našich regionálních spojenců?"

Rusko: Budeme považovat raketový útok USA na Sýrii za válečný zločin! 

Francouzský vojenský analytik je přesvědčen, že skutečný účel zpráv o chemickém útoku je potrestat Rusko: za jeho úspěch na mezinárodní scéně, za snahu po míru v Sýrii, stejně jako za záchranu Západem „démonizovaného“ režimu Bašára Asada. Stejný cíl - vyvolat podráždění Moskvy a Rusko izolovat, - podle znalce, který sledoval celý případ Skripal, a který se stal „prologem“ k tomu, co se dnes děje v Sýrii, jakož i všechny události, které ho následovaly: zavedení nových sankcí ze strany Spojených států, nedávná prohlášení Angely Merkelové ohledně „Nord Stream - 2" a tak dále.
 
Kromě toho zprávy o chemické napadení vyhovuje Izraeli, který v „naprosté idyle se světovým centrem salafismu v Saúdské Arábii“, nemá zájem o změnu Íránu na regionální mocnost.
 
„Chceme-li zachránit Sýrii, nejprve nesmíme vstoupit do koalice, která bude fungovat bez sankcí OSN a ponese odpovědnost za válku, kde první obětí se stává syrský lid,“ zdůraznil vojenský expert. Pokud jde o nezbytná opatření Paříže v současné situaci, Galactéros radí ukázat „drzost“ a vybrat si svoji samostatnost.
 
„Válka proti Íránu a Rusku není naší válkou. Nesplňuje strategické zájmy Francie ani Evropy jako celku," podtrhl autor článku. „Jak tomu často bývá, jsme udělali chybu s nepřítelem, spojencem, s doktrínou - se vším najednou."
 
Pro vedení Francouzské republiky ještě není příliš pozdě na to, postavit se na za svoji novou mezinárodní doktrínu realismu jako protikladu k cynismu, přemýšlet o svých vlastních národních zájmech a o ztraceném vlivu na Středním východě a ve světě obecně, a uznat, že počínaje od roku 2011, se země „nechovala, jak měla", dodal Galactéros.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)