Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský novinář: Aby Korsika nezopakovala osud Katalánska!

Francouzský novinář: Aby Korsika nezopakovala osud Katalánska!

Co se stalo ve Španělsku, může se stát za několik měsíců na Korsice, kde nacionalisté mohou vznést otázku sebeurčení, varuje francouzský novinář Vincent de Bernardi.

Ilustrační foto
3. října 2017 - 11:04

Podle něj se může politického problému, do nějž se zamotalo Španělsko, Francie vyvarovat, pokud se vláda, která se poučí z Katalánska, v předstihu se otevřeně a konstruktivně setká s volenými úředníky územní komunity.

Co se stane ve Španělsku, může se stát za pár měsíců i na Korsice, kde nacionalisté mohou vznést otázku sebeurčení. Přestože Francie není Španělskem, nebrání to tomu, aby se obě situace nesrovnaly, uvedl francouzský novinář Vincent de Bernardi v deníku Le Figaro.

Nepochybně by mělo být v Paříži prostudováno hlasování v Katalánsku, jeho politické důsledky a vláda Edouarda Philippe musí vzít v úvahu četné aspekty „korsické záležitosti".
 
To, co se děje v Katalánsku, ukazuje, že boj probíhá jak v politickém, tak právním prostoru - a dokonce i v komunikačním prostoru, ve kterém španělská vláda „ztratila svou tvář".


Od listopadu 2014, kdy 80% obyvatel Katalánska hlasovalo za nezávislost od Španělska, měl dialog s Madridem „chaotický" charakter, poznamenal de Bernardi.
 
Když předseda vlády Katalánska oznámil nové referendum o nezávislosti, španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že dokud bude zastávat svůj post, tak se „to se nestane". Při přijetí této drsné strategie ukázala ústřední vláda svoji nepružnost. Chování španělské vlády vedlo k tomu, že se celé Katalánsko spojilo s ústřední vládou, konstatoval francouzský novinář.
 
Od té doby, kdy se prosinci 2011 dostal moci Mariano Rajoy, pokusy o dialog s podporovateli nezávislosti u moci v Barceloně se v podstatě nekonal.
 
Tato situace by měla francouzskou vládu vybídnout, co má dělat, pokud by nacionalisté na Korsice opět v prosinci vyhráli územní volby. A zdá se, v tuto chvíli, že je vyhrají. Předtím uvedli, že chtějí zahájit jednání o referendu na sebeurčení.

 
Co se děje v Katalánsku, také ukazuje, že nedostatek dialogu je ve své podstatě „destruktivní". Politickému problému, který vznikl ve Španělsku, se může Francie vyhnout, pokud se vláda, která se poučí na situaci z Katalánska, se v předstihu otevřeně a konstruktivně setká s volenými úředníky z územní komunity, zdůraznil Vincent de Bernardi.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)