Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský politolog: Slabá ruská ekonomika je „západní mýtus"!

Francouzský politolog: Slabá ruská ekonomika je „západní mýtus"!

Tváří v tvář „ponižující vývami“, které představuje Rusko, si Západ vymyslel nový mýtus, aby si fandil“: ruská ekonomika je slabá a je na stejné úrovni jako španělská.

Ilustrační foto
27. března 2018 - 04:20

Nicméně, podle francouzského politologa Yvana Blota v článku pro Boulevard Voltaire potvrzuje svá slova analýzy údaji center, Rusko „je jistě druhá nebo třetí světová ekonomika po Číně a Spojených státech“ a západní elity opět „skrývají pravdu“.

Vladimir Putin dosáhl „triumfálního" vítězství ve volbách. Dosáhl úspěchu v Sýrii. Jeho vojenské vybavení je „impozantní" a NATO uznává jeho převahu v nadzvukových zbraních. Vzhledem k těmto „ponižující výzvám“ Zápapd „vymyslel nový mýtus, aby si fandil“: ruská ekonomika je slabá a je na stejné úrovni jako u Španělska.
 
Podle politologa Západ „nepostaví nic" proti údajům předložených takovými seriózními organizacemi, jako je FMI. Podle studie tohoto centra, nacházející se ve Washingtonu, DC, v roce 2017 činil HDP ve Španělsku 1.768 bilionu dolarů, zatímco Rusko má téměř stejné tempo jako v případě Německa - 4,149 bilionů dolarů. „Podle tohoto kritéria je Rusko pátou či šestou světovou ekonomikou," upozornil Yvan Blot.
 
Rusko se řadí na třetí místo ve světě, pokud jde o spotřebu elektrické energie. Od okamžiku, kdy se Putin dostal k moci v roce 2000, se životní úroveň Rusů ztrojnásobila. Od roku 2013 se samozřejmě snížil růst ekonomiky o 1,5%, což je ale stejná hodnota jako ve Francii. Pokud jde o nezaměstnanost, v Rusku je mnohem nižší, než ve Francii, pouze 5%. Pokles ekonomického růstu není tak spjat ani tak se západními sankcemi, ale spíše s poklesem cen ropy. „Hloupé protiruské sankce a archaický protekcionismus dokonce přispěly k vzniku silných a výnosnějších zemědělských produktů v Rusku!" uvedl francouzský politolog.

BFM TV: Ruský „obilný" průlom vyděsil Západ!

Ale tady západní „experti" vynalezli nový mýtus - Rusko je zcela závislé na ziscích z vývozu plynu a ropy. Čísla však naznačují opak. Ropa čini 29% HDP - je to hodně, ale je to menší část. Zbývajících 71% HDP „nemá nic společného s ropou". Srovnat Rusko s Venezuelou, jak to kdysi udělal francouzský ministr zahraničí Bruno Le Maire, je pohádka.
 
„A co rozpočet? Veřejný dluh představuje 22% HDP ve srovnání s 96% ve Francii! Daně v Rusku jsou mnohem nižší než ve Francii, a to uznává i americké protiruské analytické centrum Heritage Foundation,“ poukázal Blot.
 
„Stručně řečeno, možná se to nelíbí, ale Rusko je po Číně a Spojených státech nepochybně druhým nebo třetím světovým hospodářstvím. Pokud Putin postrádá „strategickou vizi", tak co lze říci o Francii a dokonce i Spojených státech, které uvázly do šílených dluhů? A opět - jako v případě přistěhovalectví - naše takzvané elity skrývají pravdu," napsal francouzský politolog Yvan Blot.

(kou, prvnizpravy.cz, bvoltaire.fr, foto: arch.)