Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Freiheitsliebe: Německo přešlo z boje proti terorismu na Rusko a Čínu!

Freiheitsliebe: Německo přešlo z boje proti terorismu na Rusko a Čínu!

Německé plány na vybudování vlastní letadlové lodi naznačují změnu paradigmatu v německé bezpečnostní politice, uvedl ostře odmítavě Die Freiheitsliebe.

Ilustrační foto
24. března 2019 - 06:20

Konec konců je tento „nesmyslný“ obří projekt nutný k tomu, aby nedošlo k zastrašování teroristů nebo malých zemí, ale pro „velmocenskou válku“ s Ruskem a Čínou, je přesvědčen autor článku Jakob Reimann.

Je obtížné si představit letadlovou loď s německou vlajkou, napsal Die Freiheitsliebe. Takový obraz vyvolává zvláštní, neobvyklé pocity. Ale předsedkyně Křesťansko-demokratické unie Annegret Kramp-Karrenbauerová, stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová, trvají na tom, aby se stala realitou.

Za tímto účelem bude zahájen „více než pochybný“ obří německo-francouzský projekt, jehož cílem je poskytnout EU roli „ručitele míru a bezpečnosti“ v globální aréně, vysvětlil Reimann. Tato iniciativa přímo souvisí s požadavky hlavy Bílého domu Donalda Trumpa na zvýšení výdajů na obranu v evropských zemích, věří novinář: „Soudě podle jeho posedlosti vytvářením vesmírných sil, je Trump šíleně zamilovaný do rozsáhlých, prestižních projektů. Americký prezident bude jistě rád za německo-francouzskou letadlovou loď, kterou bude moci prezentovat jako svůj osobní úspěch.“


Německé úřady se opět obávaly konfliktu s Washingtonem a nyní utratí spoustu peněz na nesmyslný projekt. Koneckonců, Trump opustí prezidentství za dva roky, maximálně šest let, a Berlín a Paříž stráví spoustu let, aby utratily hromadu peněz na vytvoření letadlové lodi. Tento projekt také naznačuje změnu paradigmatu v bezpečnostní politice Německa, zdůrazňuje publikace. Protože loď má především symbolickou hodnotu, prokazuje sílu a umožňuje představit vlastní silné nároky v horkých bodech.
 
Letadlová loď není potřebná k tomu, aby bojovala proti teroristům, aby zastrašovala džihádisty nebo země jako Írán, Severní Koreu nebo Sýrii. „Je to nástroj z arzenálu válek velmocí, které, jak se zdálo, byly reliktem historie." A tento projekt byl zaměřen především proti Rusku a Číně, je přsvědčen autor článku.

Evropa, „garant míru“, zvyšuje svou výzbroj a připravuje se na třetí světovou válku. Současně - což je typické - před Merkelovou se i německý císař Vilém II., stejně jako vůdce nacistické říše Adolf Hitler, pokusili vytvořit německou letadlovou loď. „Kancléřka skončila ve stejné historické lodi jako Kaisere a Führer,“ zdůrazňuje Reimann. Namísto diplomatického úsilí k vyřešení světových konfliktů Evropa sní o své vlastní letadlové lodi a honí se za „imperialistickým fantomem“, uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, diefreiheitsliebe.de, foto: arch.)