Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

FT předpovídá neočekávaný výsledek prezidentských voleb na Ukrajině

FT předpovídá neočekávaný výsledek prezidentských voleb na Ukrajině

Prezidentské volby na Ukrajině, které se uskuteční v březnu, mohou zrušit všechny výsledky dosažené od roku 2014, jako je například snížení korupce a hospodářské situace, napsal ve Financial Times Nick Butler.

Ilustrační foto
12. března 2019 - 10:15

Výsledek voleb navíc může vést k neočekávaným změnám na evropském trhu s plynem, poznamenává pozorovatel. Zejména po ukončení výstavby ruského plynovodu „Nord Stream - 2“ se očekává uzavření dalších plynovodů procházejících Ukrajinou do Evropy, a kyjev přijde o poplatky ve výši zhruba 3 miliardy dolarů ročně.

Nicméně, za nového prezidenta, například v případě vítězství bývalé předsedkyně vlády Julie Tymošenkové, by Moskva mohla udržet stávající plynovody na Ukrajině, stejně jako dodatečně zvýšit objem „Nord Stream-2“. To by jí pomohlo splnit volební závazky ke snížení cen zemního plynu v zemi, uvedl Butler.

Mezitím absence aktivní podpory ze Západu prezidenta Ukrajiny Petro Porošenko co Západ, navzdory jeho úspěchů (?) v posledních čtyřech letech, napovídá, že vítězství expremiérky Julije Tymošenkové „bude přijata“ jak ve Spojených státech, tak v Evropě, vysvětlil redaktor.


Ve Washingtonu se ukrajinskou otázkou málo znepokojují: ani americký vůdce Donald Trump, ani americký ministr zahraničí Mike Pompeo se před volbami nesetkal s Porošenkem. Nicméně, absence západních obav zvyšuje šance na návrat Ukrajiny do ruské sféry vlivu, tvrdí materiál.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění jsou Porošenko a Tymošenková na tom hůře, než Vladimir Zelenskij. Nicméně, jeho popularita je vyvolána spíše jeho „novou tváří", a nikoli politickými myšlenkami a rozhodnutími, tvrdí autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)