Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

FT: Ukrajina riskuje, že se stane ostrovem mezi Západem a Východem

FT: Ukrajina riskuje, že se stane ostrovem mezi Západem a Východem

Ruské projekty v oblasti infrastruktury, jako je Kerčský most,  Nord Stream – 2  a Turkish stream,  mohou z Ukrajiny  udělat ostrov mezi Východem a Západem.

Ruská výsadková loď proplouvá pod obloukem Kerčského mostu
8.září 2017 - 03:20

Podle Financial Times, aby Ukrajina minimalizovala ztráty, tak musí  navázat  vztahy se Západem, ale Kyjev příliš pomalu zavádí reformy zaměřené na boj proti korupci a podporu zahraničních investic, a to může Ukrajině uzavřít „západní okno.“

V srpnu Rusko dokončilo výstavbu železnice, která vede kolem území Ukrajiny. Podle Financial Times je železnice jedním z projektů ruské infrastruktury, který v kombinaci se  škodami způsobenými konfliktem na Donbasu, může Ukrajina změnit svou pozici jakéhosi mostu mezi Západem a Východem na ostrov.

V říjnu 2017 má být zahájen provoz na železnici kolem Ukrajiny, nejdříve pojedou nákladní vlaky, potom osobní, řekl novinářům prezident společnosti Ruské železnice Oleg Belozerov.


Protože  Kyjev se snaží izolovat Krym v ekonomickém smyslu, tak byla Moskva přinucena ke výstavbě  nové infrastruktury s cílem zajistit nepřetržitou komunikaci s poloostrovem. Hlavním projektem je za 4 miliardy dolarů most vedoucí na Krym, který Rusko buduje přes Kerčský průliv, stejně jako 2 miliardy za dálnici. A i když ekonomická životaschopnost mostu je s otazníkem, je hlavním cílem tohoto projektu je demonstrovat sílu Ruska.
 
Kromě mostu Moskva na Krymu pokračuje v budování infrastruktury, která umožňuje obejít území Ukrajiny. Nedávno dokončená železnice  umožňuje obejít území Ukrajiny a neomezeně přepravovat  ruské zboží do Běloruska, pobaltských států a dalších zemích. Tím se stává provoz na této trase dlouhou očekávaným  mezinárodním dopravním  koridorem „Sever-Jih“, kde objem zboží poroste. Koridor se táhne od Moskvy do Bombaje. A pokud zůstane Ukrajina odříznutá, nebude moci těžit z tohoto ekonomického růstu.
 
Rusko také budováním plynovodů  sníží svou závislost na Ukrajině, přes kterou v současné době prochází  asi polovina ruského plynu do Evropy. Nord Stream - 2 zdvojnásobí  kapacitu stávajícího plynovodu spojující Rusko a Německo, a  Turkish  Stream  spojí Rusko s Tureckem. Dokončení výstavby plynovodu umožní Rusku i nadále zásobovat  evropské  zákazníky  a výrazně sníží objem dodávek plynu a ropy přes území Ukrajiny. Podle autora článku Kyjev ztratí nejen příjmy z tranzitu ropy a zemního plynu, ale bude čelit i situaci, že v případě krize, Moskva může přerušit dodávky plynu na Ukrajinu.

 
Pokusy o izolaci Ruska Ukrajinou v ekonomickém smyslu nutí Kyjev k posilování svých obchodních a dopravních vazeb se Západem. Ale, i když objem ukrajinského vývozu vzrostl, jeho cena v Evropské unii klesla.
 
(rp,prvnizpravy.cz, ft, foto:arch.)