Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel k sankcím USA: „Nebudeme bezpodmínečně poslouchat!“

Gabriel k sankcím USA: „Nebudeme bezpodmínečně poslouchat!“

Nový americký zákon o protiruských sankcí ohrožuje americko-evropské vztahy, řekl v rozhovoru s Westfälische Zeitung, německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
9. srpna 2017 - 04:20

„Přes to vlak nejede,“ řekl ke skutečnosti, že mohou být trestány evropské podniky. „My nejsme naivní a nebudeme poslouchat bez otázek. Pokud to bude nutné, budeme trvat na svém,“ uvedl šéf německého ministerstva zahraničí.

Zřídkakdy je ve světě takové množství krizí a konfliktů, řekl Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Westfälische Zeitung. Za těchto okolností je důležité udržet „jasnou mysl, jasnou představu o svých zásadách a pozici“, stejně jako neztrácet „tvrdost“, poznamenal ministr zahraničí. To však platí nejen pro Německo, ale pro celou Evropskou unii, dodal.

Berlín si myslí, že má čas odvrátit obchodní válku s USA!

Gabriel rovněž uvedl, že zhoršení vztahů mezi USA a Ruskem není pro Evropu dobré: „Pro (řešení problémy souvisejících se) Sýrii, Libyi, Ukrajinu, boj s IS, stejně jako celou řadu dalších, potřebujeme spolupráci Rusů a Američanů. Pokud je to nutné, tak je ve vztazích s Ruskem třeba vystupovat soudržně a tvrdě, ale také nabídnout dialog a spolupráci. Pro nás, pro takzvaný Západ,  je důležité, že jsme se drželi spolu. Sankční zákon, který minulý týden zveřejnil americký Kongres, tomu spíše škodí. Po anexi Krymu naše síla ve vztahu s Ruskem spočívala v tom, že v otázce sankcí mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými nebyly žádné spory. A taková opatření nás nyní vystavují takovému riziku. Já radím prezidentovi Trumpovi, aby koordinoval tuto otázku s námi, než skutečně sankce uplatní. Co se týče sankcí proti evropským společnostem – tak přes to vlak nejede!"
 
Podle šéfa německého ministerstva zahraničí nový prezident USA Donald Trump postrádá jasný politický směr. Bílý dům je neustále někdo vyhazuje, diví se Gabriel. „Jsme připraveni spolupracovat na základě zájmů a hodnot, které byly vždy důležité pro naše vztahy: tolerance, svoboda projevu, volný obchod, právní stát, demokracie. Ale nejsme naivní a nebudeme poslouchat bez otázek. Pokud to bude nutné, budeme trvat na svém. To platí i pro současný zákon o sankcích,“ prohlásil ministr.


Německý ministr zahraničí se rovněž zmínil o vztazích s Tureckem. Řekl, že je „zklamán“ tou politikou, kterou v poslední době provádí turecká vláda. Svými činy, které popírají úspěchy posledních desetiletí, se stále více vzdaluje od základů demokracie a evropských hodnot. „Dlouhou dobu jsme prokazovali pozoruhodnou trpělivost, čas od času znovu podávali ruku a dostali za to další facku,“ konstatoval Gabriel. „S tím skončíme, protože se zdá, že turecká vláda reaguje pouze na tlak."

(kou, prvnizpravy.cz, wn.de, foto: arch.)