Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Německo musí zastavit šílenství - „studenou válku 2.0"!

Gabriel: Německo musí zastavit šílenství - „studenou válku 2.0"!

Německo se dostalo do epicentra "studené války 2.0" mezi Západem a Ruskem, tvrdí šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Bild.

Sigmar Gabriel a Angela Merkelová
27.srpen 2017 - 07:00

Podle něj musí SRN zůstat státem, která bojuje za mír a postaví se proti „tomuto šílenství". Zároveň obvinil kancléřku Angelu Merkelovou a ministra financí Wolfganga Schäubleho (oba CDU), že mají na neblahé realitě svůj podíl.

Vladimir Putin, Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan mají jednu společnou věc, řekl německý ministr zahraničí Zigmar Gabriel v rozhovoru s německým bulvárem Bild.

„Věří, že vztah mezi lidmi a národy je primárně určen bojem. Právo nejsilnějších je nyní důležitější, než čestnost a právní stát. Když je svět považován za arénu, jako stadion, kde je respektován pouze nejsilnější, je to nebezpečné. Obzvlášť nebezpečné je, že to nyní dělají Spojené státy: koneckonců, síla Západu vždy spočívala v právním státě. Pokud se toho (koncepce právního státu) Spojené státy zřeknou, pak oslabí Západ jako celek," zdůraznil Gabriel.
Podle německého ministra zahraničí se Německo stalo účastníkem „studené války 2.0". „A my jsme v samotném epicentru! Jsme na pokraji nové fáze jaderných závodů na východě a na západě,“ ujišťuje německý politik. „Po pravdě řečeno, už dlouho stojíme v epicentru studené války mezi Západem a Ruskem."

Sigmar Gabriel je přesvědčen, že Rusko a Spojené státy zvažují zahájení nového závodu ve zbrojení. „Všechny rozumné smlouvy Gorbačova a Reagana o jaderném odzbrojení a kontrole zbraní jsou vážně ohroženy. Evropa by se mohla opět stát odrazovým můstkem pro nasazení jaderných střel. Naše kancléřka z strany CDU k této věci mlčí. To je špatné. Německo musí získat odvahu a hlas. Musíme zůstat silou, která bojuje za mír. Musíme se postavit proti tomuto šílenství. V tomto ohledu má kandidát SPD na kancléře Martin Schulz naprosto pravdu," zdůraznil ministr zahraničí SRN.


Své názory ministr zahraničí očividně spojil v nadcházejícími volbami v Německu a pustil se tvrdě do konkurence z CDU.

Podle Gabriela hlava německé vlády a německý ministr financí „rozdělili Evropu".„Angela Merkelová - ve věcech migrační politiky a Wolfgang Schäuble - ve věcech finanční a hospodářské politiky. Za to nyní musíme zaplatit. A kvůli budoucnosti naší země to musíme co nejdříve napravit," dodal německý ministr zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)