Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Pravidla určuje Trump a pro Evropu je to špatné!

Gabriel: Pravidla určuje Trump a pro Evropu je to špatné!

V kontroverzních situacích nejsou pravidla stanovena světovou komunitou, ale Donaldem Trumpem, který se zabývá jedním nebo jinými partnery, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel na kanálu ZDF.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
12. listopadu 2017 - 04:20

Výsledkem je atmosféra nejistoty a přechod z multipolárního světa G20 nebo G8 na formát G2, který je pro Evropu špatný, varoval diplomat.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí: "V současné době neexistujeme v mezinárodním světě.Naopak od G8 se nyní přecházíme na G2. Jsme svědky toho, jak se Trump uplatňuje pomocí svých transakcí - v tomto případě, pokud budeme mít na mysli Severní Koreu, snad ještě v konečné analýze to může být užitečné.


Vidíme však, že v pochybných situacích svět neurčuje pravidla, ale on (Trump) stanoví pravidla s těmi, kteří jsou podle jeho názoru vhodní. V The New York Times byl článek, v němž jeho bezpečnostní poradce uvedl, že celá myšlenka, že svět je regulován pravidly, které musíme dodržovat, je nesmysl. Svět je aréna, bojiště. Hledáme proto partnery, se kterými se můžeme dohodnout, a snad zítra někdo jiný přijme toto místo.


Tak vzniká kolosální nejistota. Myslím si, že podceňuje své partnery v Číně, kteří mají dlouhodobou strategii. Právě teď vidíme G2 namísto G20, G7 nebo G8, což může být pro Evropu jen špatné.“

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)