Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Rusko, Čína a USA jsou země, které pohrdají Evropskou unií!

Gabriel: Rusko, Čína a USA jsou země, které pohrdají Evropskou unií!

USA, Rusko a Čína se chovají k Evropské unii bez respektu, prohlásil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v rozhovoru pro časopis Der Spiegel.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
6. ledna 2018 - 04:20

„Moskva, Peking a Washington mají jednu společnou věc: absoulutně si necení Evropské unie a opovrhují jí," řekl tvrdě ministr zahraničí. Proto si v podmínkách hospodářské konkurence mezi demokratickými a autoritařskými státy musí Evropa stanovit společné zájmy pro své členské státy a nezávisle je obhájit na světové scéně.

Když mluvil o roli Německa v současném světě, Gabriel konstatoval, že se v minulosti Berlín spoléhal na Francii, Británii a hlavně na Spojené státy, že budou hájit jeho zájmy na světové aréně. Ale Spojené státy, které byly oprávněně kritizovány za roli světového četníka, nyní postupně ztrácejí půdu na světové aréně, a politické „vakuum" vyplňují jiné síly, poukázal ministr. Podle něj je to v Sýrii Rusko a Írán, a v obchodní politice – Čína.


Diplomat vidí nebezpečí, že do evropské politiky může proniknout autoritářský styl, protože všechny země, které jsou řízené tímto způsobem, spojuje skutečnost, že národní zájmy kladou nad zájmy světové komunity. „My Evropané to neděláme. Ale to je důvod, proč se nám tyto autoritářsky řízené státy smějí,“ poznamenal Sigmar Gabriel. Současně se tyto země snaží šířit svůj vliv na Evropskou unii a rozdělit ji. První praskliny v Evropě jsou již viditelné a v budoucnu si Evropané budou muset svoji svobodu chránit mnohem aktivněji než v minulosti, věří německý ministr zahraničí.

Jediný stát na světě, který má v současné době skutečnou geopolitickou strategii, je podle něj Čína. Podle jeho názoru tato strategie nespočívá v rozdělení Evropy, ale ve zvyšování jejího vlivu na unii.

Tyto příklady, řekl Gabriel, ukazují, že se Německu a Evropě nepodařilo prosadit své vlastní hodnoty. Vyjádřil tudíž přesvědčení, že země EU musí stanovit společné evropské zájmy v zahraniční politice.

„Ve světě, kde žijí masožravci, je těžké být vegetariánem," konstatoval ministr.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)