Svátek má: Agáta

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Ukrajina se nás pokusila vtáhnout do války!

Gabriel: Ukrajina se nás pokusila vtáhnout do války!

Angela Merkelová dělá správnou věc, když působí jako zprostředkovatel mezi Ukrajinou a Ruskem, ale její možnosti nejsou neomezené, řekl bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Sigmar Gabriel, bývaly německý ministr zahraničí
2. prosince 2018 - 11:05

V rozhovoru s německým televizním kanálem N-TV zdůraznil, že v žádném případě nelze dovolit nechat se zatáhnout do války - a Ukrajina se o to snažila. Za účelem vyřešení konfliktní situace musí Západ vyjednávat s Ruskem - pouze tímto způsobem může dojít k ukončení násilí v regionu, je přesvědčen politik.

Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel vítá úsilí Angely Merkelové na zprostředkování v nově zhoršené situaci mezi Ruskem a Ukrajinou, ale věří, že její moc není neomezená. Proto by v budoucnu mělo být Německo v Radě bezpečnosti, řekl Gabriel.

V rozhovoru s německým televizním kanálem N-TV řekl politik, že je velmi znepokojen situací v oblasti Krymu. „Domnívám se, že bychom v žádném případě neměli Ukrajině dovolit, aby nás zatáhla do války. Ukrajina se o to snažila," zdůraznil bývalý šéf německého ministerstva zahraničí.

Současně poznamenal, že akce ruské vlády v regionu nejsou v souladu s mezinárodním právem. „Myslím si, že je správné, že se německá kancléřka pokusí vrátit strany zpět do normálních vztahů," uvedl Gabriel v rozhovoru s reportérem N-TV. „Bude to dost těžké."

Na otázku, čeho může Angela Merkelová skutečně dosáhnout jako zprostředkovatel, bývalý německý ministr zahraničí uvedl jako příklad události minulosti, kdy hrozilo zhoršení vojenské situace na východní Ukrajině. Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande zabránili dalšímu vývoji konfliktu. „Takže to je možné," říká Gabriel. Nicméně, podle jeho názoru, kancléřka nemá žádné  nástroje tlaku - ona může jen apelovat na zdravý smysl všech účastníků. „Udělá to. A jednání jsou nyní nejdůležitější, co bychom měli udělat," vysvětlil politik.


Jak televize poznamenala, v minulosti zněly často požadavky na uvolnění sankcí, včetně toho, aby se Moskvě poslal pozitivní signál. V posledních dnech často zní hlasy pro zpřísnění sankcí - ale jak vhodný je takový krok, pokud jde o Rusko a jeho prezidenta? Při této příležitosti Sigmar Gabriel řekl N-TV, že jedna věc je jasná: „Konflikt, který vždy existoval v posledních letech, nám v žádném případě nepomůže." V tomto ohledu se sám vždy nabídl vyslat mise OSN na východ Ukrajiny a „modré přilby" by měly být vyzbrojeny. Musí jednat rozhodně a ujistit se, že konečně přichází příměří, že všechny těžké zbraně jsou z této oblasti vyvezeny.

Z pohledu Gabriela bude možné začít sankce rušit. Nicméně bez příměří a stažení těžkých zbraní to nefunguje. Odpovědnost nesou obě strany, zdůraznil bývalý německý ministr zahraničí: nelze říci, že je na vině jen jedna strana.

Po dlouhých jednáních schválil ruský prezident myšlenku mírové mise, ale podmínky se ukázaly být příliš odlišné. Pokud se Německo stane členem Rady bezpečnosti OSN, musí udělat vše pro zajištění vyslání "modrých přileb" na východ Ukrajiny, řekl Gabriel. „To je to, co naléhavě potřebujeme: kroky ke snížení vojenských činností." Eskalace konfliktu není pro nikoho nutná, je přesvědčen.


Podle jeho názoru je dobré, že Donald Trump vítá účast Německa na řešení ukrajinské krize, ale je to také kvůli tomu, že „sám se nechce  do konfliktu zapojit". Bývalo jinak, připomněl Gabriel. Pod Obamou se Spojené státy alespoň zajímaly o to, aby se podílely na řešení tohoto problému. „Rusko to také očekává." Mezitím se nyní Američané chtějí od této situace distancovat, ale přesun odpovědnosti z jednoho na druhého tomu nepomůže, je přesvědčen bývalý šéf německého ministerstva zahraničí. „Západ, Evropané i Američané, by měli s Ruskem mluvit, aby se konflikt ukončil," dodal Sigmar Gabriel v rozhovoru s N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)