Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Gallup: Podpora USA ve světě spadla na rekordně nízkou úroveň!

Gallup: Podpora USA ve světě spadla na rekordně nízkou úroveň!

Od počátku prezidentství Donalda Trumpa se postoj zemí světa k politice a „vůdcovství" USA snížil na rekordní minimum. Vyplývá to zvýsledků průzkumu společnosti Gallup.

Ilustrační foto
22. ledna 2018 - 13:06

Uvádí se, že se více než ztrojnásobil počet zemí, v nichž je většina obyvatelstva nespokojena s americkým vedením. V roce 2016 to bylo 16 zemí, v roce 2017 už celkem 53 takových států.

„Od té doby, co tyto informace shromažďujeme, nebyla podpora USA tak nízká," uvedla tisková zpráva společnosti

Seznam nespokojených vede Norsko, zde politika Washingtonu neuspokojuje 83 procent respondentů. Rovněž vysoká nespokojenost (přes 70%) byla zaznamenána v Kanadě, Švédsku, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Německu, Finsku, Novém Zélandu, Mexiku a Lucembursku.


Gallup poznamenal, že spojenci Washingtonu opakovaně kritizovali Trumpa za to, že říká „zastaralé NATO". Později americký prezident řekl, že už si to nemyslí, ale pro oponenty Bílého domu existují i další důvody pro kritiku, například odstoupení USA od klimatické dohody v Paříži, nebo uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele.Naopak největší podporu současné americkým vládě prokazují obyvatelé Kosova (75%), Albánie (72%) a Guinei (71%). Z prvních deseti podporovatelů americké politiky je sedm zemí Afriky.

(kou, prvnizpravy.cz, news.gallup.com, foto: arch.)