Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Gazprom chladně reagoval na podmínku Kyjeva na nákup plynu z Ruska

Gazprom chladně reagoval na podmínku Kyjeva na nákup plynu z Ruska

V „Gazpromu“ komentovali výrok místopředsedy vlády Ukrajiny Volodymyra Kistjona, že Kyjev je připraven zvážit návrat k nákupu plynu přímo z Ruska.

Ilustrační foto
24. října 2017 - 11:05

Ale pouze v případě, že bude přenesen bod přenosu plynu pro evropské spotřebitele ze západní na východní hranici země.

Jedná se po dlouhé době o opatrné vyjádření z ukrajinské strany, že by mohla opět nakupovat plyn z Ruska. Je zjevné, že hospodářství Ukrajiny je na hraně bankrotu, a dodávky reverzního plynu z Evropy a také uhlí ze USA či JAR jsou mnohem dražší. A zima je na krku.

„Formulace je zjevně nesprávná, účet o tranzitu plynu se provádí na východní i západní hranici Ukrajiny,“ poznamenal oficiální zástupce „Gazpromu“ Sergej Kuprijanov s tím, že snad ukrajinští úředníci neměli na mysli „místo odpočtu", ale místo dodání plynu kupujícím.


Zástupce ruské společnosti ovšem zdůraznil, že se jedná o vztahy, které nejsou s Ukrajinou, ale s evropskými klienty na základě dlouhodobých smluv, uvedl deník Isvestija.

Kyjev přestal nakupovat plyn z Ruska v listopadu roku 2015 a v roce 2016 se dodávky zemního plynu do země začaly uskutečňovat reverzním plynem z Evropy (která ho mj. kupuje v Rusku – pozn. red.). Přičemž již několik let probíhají spory mezi Gazpromem a ukrajinskou stranou. Vzájemné pohledávky činí několik miliard dolarů.


Problémy se dodávkami ruského plyny do Evropy přes ukrajinské území se provalily v roce 2009, kdy Ukrajina "odebírala" (jinými slovy "ukradla") část plynu pro své účely. Následné spory vyrcholily tím, že se Rusko rozhodlo vybudovat další plynovody mimo území Ukrajiny - jak "Turecký proud", tak "Severní proud-2". To vyvolalo na Ukrajině paniku, protože slouva s "Gazpromem" o tranzitu ruského plynu končí v roce 2019, a Kyjev by tak mohl přijít o miliardy dolarů právě za tranzit.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)