Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Gazprom: Plné uspokojení našeho nároku by zničilo Naftogaz i Ukrajinu!

Gazprom: Plné uspokojení našeho nároku by zničilo Naftogaz i Ukrajinu!

Plné uspokojení soudních pohledávek „Gazpromu“ vůči „Naftogazu“ v souladu se smluvními podmínkami „take or pay“ by vedlo k bankrotu nejen „Naftogazu“, ale také Ukrajiny.

Ilustrační foto
26. prosince 2017 - 10:15

Prohlásil to místopředseda „Gazpromu“ Alexander Medveděv v komentáři k rozhodnutí stockholmské arbitráže ve sporu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

„Pokud by bylo pravidlo „take or pay" (ber nebo plať) použito v plné výši, vedlo by to k bankrotu, a to nejen společnosti „Naftogaz“,  „ale i celé ukrajinské ekonomiky“,  řekl Medveděv v rozhovoru pro televizní kanál ‚Rusko 24‘. Podle něj arbitrážní soud vzal tuto skutečnost v úvahu. Původně totiž „Gazprom“ požadoval 36 miliard dolarů.


Stockholmské rozhodčí řízení v pátek vydalo rozsudek ohledně sporu mezi „Gazpromem“ a „Naftogazem“ ohledně smlouvy o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu, táhnoucí se z roku 2014.

Soud nařídil „Naftogazu“ vyplatit „Gazpromu“ 2 miliardy dolarů za již dodaný plynu, a snížil roční objem kontraktu nákupů na 5 miliard krychlových metrů plynu, nicméně snížil i princip „take or pay“ na 80% z této částky, která činí 4 miliard kubických metrů (původně měla podle smlouvy z roku 2010 Ukrajina odebírat 52 tisíc miliard kubických metrů). Jak uvedl Gazprom, Kyjev je povinen kupovat jeho plyn v těchto objemech od roku 2018.


Naopak ukrajinská strana hovoří slovy Petro Porošenka o svém „historickém“ vítězství v arbitráži ve Stocholmu. Částečně soud vyšel vstříc požadavku „Naftogazu“ omezením pravidla „take or pay“ a rovněž retroaktivním snížení ceny plynu. Celkový pozitivní finanční účinek rozhodčího rozhodnutí „Naftogaz" odhadl na více než 75 miliard dolarů. Zřejmě vycházel právě ze snížení ceny plynu, soud rozhodl o jeho snížení v roce 2014, a to z 485 na 352 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu. Ovšem původně požadované snížení ceny plynu již od roku 2011 soud nepřijal.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ru, foto: arch.)