Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Generál: Kyjev má plán k obnovení jaderného statutu Ukrajiny!

Generál: Kyjev má plán k obnovení jaderného statutu Ukrajiny!

Ukrajina má pro zahájení diskuze o obnovení statutu jaderné země všechny předpoklady, prohlásil v rozhovoru pro „Obozrevatel“ bezpečnostní expert, bývalý generál rozvědky Basilij Bogdan.

Ilustrační foto
14. dubna 2018 - 10:10

Tvrdil, že Budapešťské memorandum „hodilo Ukrajinu na libovůli“, hlavní signatáři neobhájili Kyjev, a Rusko projevuje vůči Ukrajině „ozbrojenou agresi“.

Podle něj se Kiev nemusel zbavit taktických jaderných zbraní, které by chránily zemi před agresivními akcemi sousedních států.

„Skutečnost, že se Ukrajina může později vrátit k této situaci (jadernému statusu) - to je přirozený jev. Máme za to ekonomický potenciál a technické a intelektuální a technické a průmyslové kapacity, aby se to všechno obnovilo,“ tvrdil Bogdan. Podle něj si Ukrajina otevřela „jaderný statut“ svým raketovým programem.

Ljaško vyzval k výrobě ukrajinských jaderných raket!


„Tento raketový program je tou cestou, nebo „cestovní mapou“, která umožní v určitém okamžiku uskutečnit o čem hovoříme, ale tyto věci tvoří státní tajemství, a nikdo vám to otevřeně neřekne,“ vysvětlil.

Dříve národní tajemník bezpečnostní a obranné rady Alexander Turčynov v rozhovoru ukrajinskému on-line vydání „Gordon“ řekl, že jaderné odzbrojení Ukrajiny byl „historický omyl“. S požadavkem obnovit ukrajinské jaderné síly vystupoval i lídr radikální strany Oleg Ljaško.

Po zhroucení SSSR Ukrajina zdědila významný jaderný arzenál. Nicméně, v roce 1994, Ukrajina, Rusko, Spojené státy a Velká Británie podepsaly Budapešťské memorandum, které sloužilo jako mezinárodní dohoda o bezpečnostních zárukách v souvislosti se  přistoupením Ukrajiny ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Podle smlouvy byly zbraně zlikvidovány a jaderné mocnosti se zavázaly k zajištění bezpečnosti Kyjeva.

Na nové „jaderné“ ambice však velmoci odpověděly velmi negativně. A není se co divit. Z představy, že nacionalistický, kleptomanický a dobrodružný režim s nahnědlým podolkem v Kyjevě by mohl mít jaderné zbraně, se dělá všem nevolno.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)