Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Global Times: Ať Merkelová do toho nezatahuje Čínu!

Global Times: Ať Merkelová do toho nezatahuje Čínu!

Výzva Angely Merkelové, aby se Peking účastnil jednání o snižování zbraní, demonstruje její pokus „podřídit se nezodpovědnému odchodu USA" z INF a neúctě k zájmům Číny.

Čínská jaderná mezikontinentální střela DF-41
23. února 2019 - 06:20

Dnes Čína není dostatečně silná, aby podobné dohody s Amerikou uzavřela, napsal rozhořčeně list Global Times, který má blízko k vedení asijské velmoci.

Ve svém projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci 16. února německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila naději, že společně se Spojenými státy, Evropou a Ruskem se Čína účastní mezinárodních jednání o snižování zbraní. Podle Global Times byly komentáře Merkelové jasně namířeny proti tomu, aby Moskva a Washington pozastavily své povinnosti podle Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Nicméně Yang Jiechi, člen politbyra Ústředního výboru Čínské komunistické strany, který se zúčastnil téže konference, uvedl, že se jeho země se postavila proti tomu, aby smlouva INF byla mnohostranná.

Podle čínského vydání smlouva INF ovlivňuje především zájmy Evropy a Německa. Spojené státy byly první, kdo hovořil o odchodu z dohody, v důsledku čehož se celý systém kontroly zbrojení otřásl.

„Je zřejmé, že Berlínu to nehoví, ale přímé výzvy Merkelové Pekingu nejsou nevhodné. Svými vlastními slovy demonstruje neúctu k zájmům a přáním Číny a ve skutečnosti se oddává nezodpovědné iniciativě Washingtonu odejít (z INF)," uvedly noviny.

Washington tvrdí, že se z dohody odchází, protože Rusko porušilo její podmínky, ale Peking nebyl vázán těmito závazky. V této souvislosti je Německo přesvědčeno, že čím více zemí bude zapojeno do podpisu nové verze INF, tím lépe. „Mnoho evropských zemí však nikdy nebude schopno porozumět hrozbám ohrožujícím bezpečnost a potřebu posílit národní obranu, které zažívají jiné regiony," zdůraznily Global Times.


Publikace připomíná, že INF byla původně podepsána mezi USA a SSSR. Jednalo se o „kompromis mezi dvěma supervelmocemi se související vojenskou silou", což byl způsob, jak snížit úroveň napětí. A ačkoli dnes je Čína mnohem silnější než v minulosti, její jaderná moc je mnohem menší na to, aby se Spojenými státy vyjednávala za stejných podmínek.

Evropané si jsou dobře vědomi toho, že ukončení smlouvy INF je pro Washington součástí politiky „Amerika především" a zdá se, že za takové chování USA kritizují. Ale přesto se Merkelová snaží donutit Peking „sloužit americkým zájmům", a to vypovídá o „sobectví" Německa a některých dalších evropských zemí. Nicméně „skutečnost, že Evropané v první řadě přemýšlejí o svých zájmech, je zcela přirozená, ale pokud jde o takové důležité otázky, musí prosazovat spravedlnost - jinak převládají dvojí standardy", napsaly noviny.

Global Times vysvětluje, že Evropa necítí bezprostřední hrozbu z Číny - je více zmatená svojí pozicí mezi Moskvou a Washingtonem. Současně se však Německo pokouší zatáhnout Peking do svých bezpečnostních problémů a to nejen poškozuje zájmy Číny, ale také vede Evropany na špatnou cestu.

Čínské noviny jsou přesvědčeny, že krok za krokem globalizace mění celkovou politickou krajinu. Doba, kdy musí být zájmy Evropy nutně spojeny se „západním táborem", končí. Teď Amerika chce být v transatlantických vztazích sama a Evropa musí pouze přehodnotit své vlastní priority.

Čína potřebuje vojenskou sílu k udržení míru a stability v asijsko-tichomořském regionu, jehož prosperita bude prospěšná Evropě. Zatím neexistuje žádná rovnováha sil a Německo si je dobře vědomo rozdílu mezi vojenskou mocí Spojených států a Číny. Proto návrhy Merkelové jsou „jen prázdným zvukem", dodaly Global Times.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)