Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Global Times: Přijetí ruské „olivové ratolesti“ je v zájmu Evropy!

Global Times: Přijetí ruské „olivové ratolesti“ je v zájmu Evropy!

V posledních letech Rusko aktivně bojuje s dominancí dolaru a „nabízí olivovou ratolest“ evropské měně a odmítá obchodovat s ropou v amerických dolarech.

Ilustrační foto
20. listopadu 2019 - 10:10

Podle čínského časopisu Global Times si Evropa postupně uvědomila, že posilování a pokračování konfrontace s Ruskem je nevýhodná varianta, není však známo, zda EU přijme tuto ratolest pomoci, protože americký tlak na kontinent je stále velmi významný.

V posledních letech Rusko neustále projevovalo svou snahu ukutečňovat dedolarizační strategii a zprávy o tom, že ruská ropná společnost kompletně převedla výpočet transakcí s ropou z dolaru na euro, vzbudila zájem západních médií. Podle Global Times tak Moskva bojuje proti dominanci dolaru a nabízí olivovou ratolest euru, což do jisté míry odpovídá zájmům EU, ale vyvstává otázka: přijme Evropa tuto olivovou ratolest, protože americký tlak je stále velmi významný.


Podle publikace v posledních letech trpí Evropská unie také „šikanou dolaru“. Poté, co se Spojené státy stáhly z íránského jaderného programu a obnovily sankce vůči Íránu, byly velké evropské společnosti nuceny přestat do něj investovat jedna po druhé. Hlavním důvodem byla obava z možných sankcí na základě finančního systému dolaru. Spojené státy požadují, aby EU bezpodmínečně podporovala jejich stabilní hegemonii v regionu, ale nijak ji neodměňují. EU je s tím stále více nespokojenější. Nechce jednat podle rozkazů Spojených států týkajících se domácí a zahraniční politiky a snaží se stát „nezávislým“ světem.

Podle autora článku si Evropa postupně uvědomila, že posilování a pokračování konfrontace s Ruskem je oboustranně nevýhodnou možností, protože Evropa sama o sobě slouží jako předvoj síly Spojených států pro zabrždění konkurence, ale stále není možné předvídat, do jaké míry je EU připravena přijmout ruskou pozici. Pro obě strany je obtížné obejít strukturální rozpory na geopolitické aréně, což je hlavní faktor, který brání významnému oteplování v dvoustranných vztazích.

Kromě toho je EU znepokojena rozvojem ruských zdrojů ropy a zemního plynu a brání se jeho snaze posílit kontrolu nad evropským trhem s energií, což by mohlo vést k tomu, že se Evropa stane z pána hostem. EU je také znepokojena tím, že další spolupráce mezi Ruskem a Evropou v energetickém a finančním sektoru může vést k tlaku ze strany Spojených států. To je důvod, proč Evropa nyní váhá s projevy dobré vůle vůči Rusku.
 
Publikace však uzavírá, že úsilí Ruska o podporu rozvoje mezinárodních měnových a energeticky vyvážených systémů spravedlivým a přiměřeným směrem si zaslouží uznání, takže se doufá, že Evropa a Rusko budou moci více přispět k míru a stabilitě ve východní části euroasijského kontinentu.

(kou, prvnizpravy.cz, huanquiu.com, foto: arch.)