Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Global Times: USA potřebují „ruskou hrozbu“, aby rozšířily svůj vliv

Global Times: USA potřebují „ruskou hrozbu“, aby rozšířily svůj vliv

Ačkoli SSSR dávno zanikl, NATO již oslavuje 70. výročí. Spojené státy nyní vidí nepřítele v Rusku a Číně a snaží se zahrát kartu „ruské hrozby“, aby se proti nim postavilo, napsal The Global Times.

Ilustrační foto
5. dubna 2019 - 10:15

I když jsou evropští spojenci nespokojeni s finančními požadavky Washingtonu, jsou Evropané ohledně bezpečnosti zcela závislí na Americe, takže aliance v dohledné době nezmizí, uvedl autor.

NATO slaví 70. výročí, ale aliance nyní čelí otázce své účelnosti, napsal Global Times, o němž je známo, žá blízko k čínskému vedení a přibližuje tak vidění aliance čínskýma očima. Podle autora článku bylo původním cílem NATO zadržovat SSSR, který stejně jako Spojené státy usiloval o světovou hegemonii. A po hlavním cílem aliance se stalo Rusko stalo nástupce SSSR.

 
Ačkoli někteří hovořili o tom, že nyní není důvod, proč by mělo NATO existovat, Spojené státy si ponechaly alianci pro kontrolu Evropy, uvedl autor. Akce aliance překročily hranice Evropy, o čemž svědčí příklad Afghánistánu. „NATO je kontrolováno Spojenými státy a nikdo neočekává, že tato síla zajistí světový mír; vytváří problémy a vytváří všude zmatek,“ poznamenal novinář.
 
Evropští spojenci plně nesouhlasí se Spojenými státy ohledně nezbytných výdajů na obranu, ale stále jsou závislí na USA ohledně bezpečnosti. Pokud NATO náhle zmizí, bude pro ně těžké vytvořit vlastní arzenály a provádět operace, míní autor.

Takže v blízké budoucnosti NATO nezmizí, předpověděl autor. Spojené státy mají v úmyslu zadržovat Rusko a Čínu a aby toho dosáhly, potřebují nejen udržet svou přítomnost v Evropě, ale také najít příznivce mezi arabskými a asijskými zeměmi. Trump nedávno řekl, že Brazílie by se mohla připojit k NATO. S využitím ruské hrozby, jako záminky, Spojené státy stále očekávají, že si budou moci udržet svou pozici v Evropě, ale zároveň vyžadují, aby zbytek aliance dodal více peněz, konstatoval Global Times.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)